29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПристигнува уште еден електричен „Jeep“ (ВИДЕО)

Пристигнува уште еден електричен „Jeep“ (ВИДЕО)

Американскиот производител „Jeep“ ги објави плановите за лансирање на своето прво електрично возило за САД. Ќе се вика „Wagoneer S“ и ќе се појави на пазарот во есента 2024-та.

Компанијата прикажа и кратко видео, слика на ременот и некои импресивни спецификации – моќност од 600 ks и време од 3,5 секунди за забрзување од 0 до 100 km/h.

„Jeep“ посочи дека „Wagoneer S“ е целосно електрично возило. Стандардно ќе доаѓа со 4x погон на четири тркала со брендот „Jeep“, заедно со системот „All Terrain“ на компанијата.

Во моментов нема информации за големината на батеријата, опремата, технологијата на моторот или цените на „Wagoneer S“. „Jeep“ најверојатно ќе открие повеќе детали како што се приближува датумот на продажба во есента 2024-та година. Исто така, ќе ги таргетира другите клучни пазари ширум светот.

„Jeep“ тврди дека дизајнот на „Wagoneer S“ е воден од аеродинамичната ефикасност. Единствената тизер фотографија покажува многу поедноставен изглед во споредба со останатите модели на брендот. Двата странични доводи слични на сечилото од двете страни на долниот браник потсетуваат на елементите што се наоѓаат на друг електричен „SUV“ од САД, „Lucid Gravity“.

Препознатливата решетка со седум отвори на компанијата е LED осветлена, додека на задниот дел најверојатно ќе има цврста LED светлосна лента. Всушност, автомобилот изгледа речиси идентично со концептот „Jeep“ прикажан во 2022-ра година:

„Wagoneer S“ е првиот од двата електрични модели на „Jeep“ планирани за 2024-та година, а помалиот „Recon“ исто така се очекува да влезе во производство некаде оваа година. Двете возила се првите чекори во планот за трансформирање на портфолиото на „Jeep“, приклучувајќи се на првото електрично возило на компанијата, „Avenger“, кое беше лансирано во Европа во 2022-ра година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП