26 мај, 2024
ПочетнаСВЕТПо Колорадо и Мејн му забрани на Трамп да се кандидира

По Колорадо и Мејн му забрани на Трамп да се кандидира

По Колорадо, сојузната држава Мејн исто така му забрани на Доналд Трамп да се кандидира на прелиминарните избори во САД.

Државниот секретар на Мејн, Шена Белоус, демократ, му забрани на Трамп да учествува на републиканските прелиминарни избори, заклучувајќи дека тој поттикнал бунт со ширење на лажни тврдења за изборна измама во 2020 година, а потоа ги повикал своите поддржувачи да маршираат кон Капитол. Белоус ја суспендираше нејзината одлука додека државниот врховен суд не донесе одлука за ова прашање.

Одлуката уследи откако група поранешни пратеници во Мејн изјавија дека Трамп треба да биде дисквалификуван според одредбата од американскиот Устав со која им се забранува на луѓето да извршуваат функција доколку учествувале во бунт по полагањето заклетва во Соединетите држави.

Одлуката, која може да биде обжалена пред државниот суд, се однесува само на прелиминарни избори во март, но може да влијае и на позицијата на Трамп за општите избори во ноември. Тоа веројатно ќе го зголеми притисокот врз Врховниот суд на САД да ги реши прашањата за подобноста на Трамп на национално ниво според уставната одредба позната како Дел 3 од 14-тиот амандман.

„Не доаѓам до овој заклучок лесно. Демократијата е света… Свесен сум дека ниту еден државен секретар никогаш не лишил пристап до гласање на претседателски кандидат врз основа на третиот дел од Четиринаесеттиот амандман. Исто така, свесен сум дека немало досега претседателски кандидат кој учествувал во немири“, рече таа.

Одлуката ја прави Мејн втората држава што го дисквалификува Трамп, откако Колорадо донесе одлука да го отстрани од гласачкото ливче на почетокот на овој месец. Пред Колорадо, неколку други држави, како Мичиген и Минесота, отфрлија слични напори.

Трамп вети дека ќе ја обжали пресудата од Колорадо до Врховниот суд и ги критикуваше изборите како „недемократски“. Републиканската партија Колорадо поднесе сопствена жалба до Врховниот суд во средата.

Одлуката на Врховниот суд на САД за случајот во Колорадо може да го реши проблемот на национално ниво.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП