21 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes“ има ново спортско купе: Дебитираше „CLE 53“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Mercedes“ има ново спортско купе: Дебитираше „CLE 53“ (ФОТО/ВИДЕО)

Семејството „Mercedes CLE Coupe“ сега има нова моќна варијанта во форма на моќниот „CLE 53 4Matic+ Coupe“. Иако некои купувачи можеби го чекаат „AMG“ моделот со целосно вклучување, тој додава малку зачин во стандардната гама.

Како и другите модели на „Mercedes-AMG“ што ја носат ознаката „53“, и овој нов користи 3.0-литарски шестцилиндичен бензинец со турбо-полнач кој е ажуриран благодарение на подобрените комори за согорување, новите заптивки на клипот, оптимизираното вбризгување и новиот турбополнач.

Овој мотор работи заедно со интегрираниот стартер-генератор од втората генерација на производителот и електричен систем од 48 волти кој може да додаде до 23 ks и 205 Nm вртежен момент.

Сè на сè, новиот модел има 449 ks (330 kW), достапни помеѓу 5.800 и 6.100 вртежи во минута и вртежен момент од 560 Nm или 600 Nm со активирана функција „overboost“.

Моторот е поврзан со познатиот 9G Speedshift менувач на „AMG“ кој ја испраќа силата на сите четири тркала.

„CLE 53 4Matic+ Coupe“ спринтува до 100 km/h за 4,2 секунди и може да достигне електронски ограничена максимална брзина од 250 km/h или 270 km/h со опционалниот пакет „AMG Driver“.

Автомобилот може да се вози во неколку режими на работа: „Slippery“, „Comfort“, „Sport“, „Sport+“ и „Individual“. „Mercedes-AMG“ го опреми автомобилот и со режим „дрифт“ кој го претвора во спортско купе со погон на задните тркала.

Има и стандарден волан на задните тркала што ги врти до 2,5 степени при брзина до 100 km/h и до 0,7 степени при брзини над сто.

Клиентите исто така имаат можност за систем за управување „AMG“ и систем за потпирање „AMG“ дизајниран да ја подобри агилноста на возењето без да се жртвува удобноста.

Визуелно, „CLE 53 4Matic+ Coupe“ се издвојува од обичните купе варијанти „CLE“ на прв поглед. Ја вклучува познатата предна решетка „AMG“ со поагресивен браник.

Дизајнерите исто така ги зголемија лакови на предните тркала за 58 mm, а задните за 75 mm, давајќи му многу поимпресивно присуство на патот.

Комплет од 19-инчни тркала доаѓа стандардно, а достапни се и 20-инчни тркала.

„Mercedes CLE 53 4Matic+ Coupe“ ќе пристигне во салоните следната година, кога ќе биде објавена и цената на овој автомобил.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП