21 февруари, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕОва лековито растение расте и кај нас, а позитивно делува на целото...

Ова лековито растение расте и кај нас, а позитивно делува на целото тело

Верувале или не, ова растение е една од полековитите билки што може да се најдат на нашите простори. Расте диво, но за работите да бидат уште подобри, може и да се одгледува.

Можеби е најпознат како природен лек за кашлица, но има и многу други потешкотии кои ова растение успешно ги третира.

Полна со витамини и минерали, мајчината душица е вистински извор на хранливи материи. Покрај едноставното обезбедување на неспоредлива арома, 1 лажичка свежи листови нуди и до 160 милиграми витамин Ц.

Да не зборуваме за манган, магнезиум, цинк, калиум, калциум и железо! Едноставен начин за секој кој сака да го подобри своето здравје во еден вкусен чекор.

Поволно делува против воспаленија

Воспалението е природна реакција на телото кога треба да се заштити од повреда или да се бори против инфекцијата. Сепак, хроничното воспаление често може да доведе до долгорочни здравствени проблеми како што се артритис и кардиоваскуларни болести.

Антивоспалителните својства на чајот од мајчина душица, исто така, можат да помогнат во намалувањето на болките и вкочанетоста на зглобовите поврзани со овие состојби, обезбедувајќи им олеснување на оние кои страдаат од нив.

Познато е дека тимолот и карвакролот, две природни соединенија кои се наоѓаат во мајчината душица, се борат против воспалението што е резултат на зголеменото ниво на ензимот COX-2. Ова се гледа преку нивната способност да ги инхибираат воспалителните цитокини – сигналите што телото ги користи кога треба да го зајакне својот имунолошки одговор. Овие масла би можеле да се покажат како моќен сојузник во управувањето со неконтролираното воспаление во телото.

Смирување на кашлица

Ова е можеби најценетата предност на ова растение и е навистина ефикасно за кашлица. Совршено ги ублажува сите проблеми поврзани со респираторниот систем. Ги чисти блокираните дишни патишта и ги ублажува симптомите на бронхитис, го забрзува созревањето на кашлицата и го помага искашлувањето, ја намалува иритацијата и гребењето во грлото и ги ублажува симптомите на ларингитис.

Подобрување на циркулацијата и крвната слика

Со оглед на тоа дека е богата со железо, мајчината душица влијае и на производството на црвени крвни зрнца и подобра циркулација. Тоа значи и подобро снабдување на сите органи со кислород, како и со други хранливи материи кои се транспортираат преку крвотокот.

Помага во борбата против комарците

Друг необичен начин за тестирање на својствата на мајчина душица е да ја пробате како средство за заштита од комарци. Истражувањата покажаа дека навистина не го сакаат мирисот на есенцијалните масла од ова растение. Исто така, се покажа дека не е доволно само да го одгледувате во градината или во саксија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП