24 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗШефот на „Mercedes“ ги покажа можностите на електричната „G-Class“ (ВИДЕО)

Шефот на „Mercedes“ ги покажа можностите на електричната „G-Class“ (ВИДЕО)

Германскиот производител „Mercedes“ ја претстави „G-Class“ кон крајот на 1970-тите, при што култниот теренец не претрпе големо дотерување до раните 1990-ти.

Сегашната генерација на моделот излезе дури во 2018-та година, во 2024-та година доаѓа нова голема трансформација на овој автомобил. Инженерите на производителот на автомобили ќе се ослободат од моторот со внатрешно согорување и ќе создадат целосно електрична верзија на теренецот. Во исто време, класичната „G-Class“ ќе продолжи да постои и ќе добие дотерување.

Сега германскиот производител објави ново видео кое го прикажува електричниот „EQG“ пред неговото претстојно деби. А зад воланот на тест-прототипот е извршниот директор на „Mercedes-Benz“, Ола Калениус, кој ги демонстрираше можностите на автомобилот во подножјето на планината Шекл во Австрија.

Видеото станува уште поинтересно кога Ола Калениус го изведува т.н. „G-turn“ – збор за ротација од 180 степени на место, бидејќи ќе биде достапен во „EQG“, а се чини дека ќе се активира со притискање на копче и користење на левиот менувач зад воланот.

Шефот на „Mercedes“ всушност прави вртење од 360 степени, но има поставка во инфозабавниот систем што му овозможува на „EQG“ да направи вртење од 90 степени. Извршниот директор со шведско потекло објаснува дека ова може да ви помогне ако возите надвор од патот и заглавите.

Спроведувањето на таква функција е можно со опремување на „EQG“ со четири електрични мотори – по еден за секое тркало. За да се спречи оштетување на акумулаторот при возење надвор од патеката, долниот дел е зајакнат со два слоја јаглеродни влакна и друг материјал помеѓу.

Во првата половина на 2024-та година ќе бидат претставени освежените „G-Class“ и „EQG“, а потоа и „Baby G-Class“, која најверојатно ќе ја видиме една година подоцна. Мала е веројатноста помалата варијанта да користи платформа каросерија-на-рамка, така што нема да ги има теренските способности на неговиот голем брат. Малиот теренец ќе ја добие и целосно електричната варијанта.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП