21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБиткоинот се искачи на највисоко ниво оваа година

Биткоинот се искачи на највисоко ниво оваа година

Цените на криптовалутите се вратија од големиот пад на почетокот на неделата, при што биткоинот достигна ново високо ниво во 2023 година во петокот.

Биткоинот скокна за 1,42% на 37.862,76 долари во петокот за прв пат од мај 2022 година, според Coin Metrics. На пат е да се зголеми за 3,9% на крајот на неделата. Coin Metrics ја мери неделата во криптовалути, со кои се тргува 24 часа на ден, од 16:00 часот ET во одреден петок во исто време следниот петок.

Во меѓувреме, етерот се врати над клучното психолошко ниво од 2.000 долари, последното тргување за 1,8% повисоко на 2.104,14 долари. Вториот по големина токен по пазарна капитализација е подобар од пазарот на крипто оваа недела, на пат да заврши со повеќе од 8%.

Солана, која имаше значително подобри резултати оваа година – повеќе од 476% во споредба со 130% на биткоинот – заостанува зад главните токени оваа недела.

Инвеститорите го преживеаја крајот на владеењето на Чангпенг Жао на најголемата светска берза, Binance, откако тој се согласи да се изјасни за виновен по федералните кривични пријави поднесени од Министерството за правда на САД претходно оваа недела. Веста доаѓа помалку од еден месец откако основачот на FTX, Сем Банкмен-Фрид, беше прогласен за виновен во федерално судење за измама и заговор.

Додека Binance служи како најзначајниот базен за ликвидност за крипто тргување, многумина сметаат дека порамнувањето на берзата е неопходен развој за да и се овозможи на крипто индустријата – сè уште закрепнува од колапсот на FTX во 2022 година – да продолжи напред. Со решена истрагата на Binance, некои велат дека тоа дури може да го отвори патот за одобрување на биткоин ЕТФ, за кој многу инвеститори очекуваат дека ќе биде главен катализатор за испраќање на биткоин до големи нови врвови.

Трговците, исто така, ги анализираат минутите од последниот состанок на Федералните резерви, кој исто така беше објавен на денот на порамнувањето на Binance и покажа дека официјалните лица изразиле малку апетит за намалување на стапките наскоро.

Coinbase, главниот конкурент на Binance, исто така достигна највисоко ниво од 116,94 долари за прв пат, исто така од мај 2022 година. Последен пат се тргуваше за 5,4% повисоко на 115,14 долари.

Bitcoin proxy Microstrategy се зголеми за 2,4 проценти. Скокнаа и рударите на биткоин. Најголеми добивки постигнаа Iris Energy и CleanSpark, кои напредуваа за 12% и 14,8%, соодветно.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП