петок, 8 декември 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПресврт во AI индустријата: Microsoft ги носи поранешните шефови на OpenAI, Алтман...

Пресврт во AI индустријата: Microsoft ги носи поранешните шефови на OpenAI, Алтман и Брокман да водат нов тим

Microsoft ги ангажираше ко-основачите на OpenAI Сем Алтман и Грег Брокман да го предводат „новиот напреден тим за истражување на вештачка интелигенција“, рече во понеделникот Сатја Надела, завршувајќи тридневни интензивни разговори кои следеа по неочекуваната одлука на бордот на директори на OpenAI да го отпушти Алтман.

Многу членови на OpenAI, вклучувајќи го и ко-основачот Брокман, ја напуштија фирмата минатата недела во знак на протест. Надела рече дека на Алтман и на Брокман ќе им се придружат „колеги“, што сугерира дека Microsoft исто така вработува многу други луѓе кои го напуштија OpenAI за време на викендот.

„Со нетрпение очекуваме брзо да ги обезбедиме потребните ресурси за нивниот успех“, рече Надела, што многу технолошки претприемачи го наведоа како пример за „неверојатно извршување“.

Надела, чија фирма инвестираше над 10 милијарди долари во OpenAI и стекна речиси 50% сопственост, рече дека Microsoft останува посветен на стартапот. Алтман беше јавното лице на стартапот, кој не само што нашироко се смета за лидер во тековната трка за вештачка интелигенција, туку за помалку од една година ја презеде улогата на крал меѓу илјадниците други стартапи кои се базираат на она што OpenAI има да го понуди.

Одлуката доаѓа по бурниот викенд во кој Алтман беше сменет од функцијата извршен директор во OpenAI од одборот. По неговото заминување, Брокман исто така поднесе оставка. Преговорите за нивно можно враќање на OpenAI не беа успешни.

Одборот на директори на OpenAI, наместо тоа, го избра поранешниот извршен директор и ко-основач на Twitch, Емет Шер за привремен извршен директор.

Во текот на викендот, Алтман, исто така, започна да им нуди на инвеститорите нов потфат со вештачка интелигенција, според Њујорк Тајмс.

Одборот на директори на OpenAI рече дека го отпуштил Алтман бидејќи тој не бил „константно искрен“ во разговорите со нив. Тие не објаснија зошто, што налути многу вработени во OpenAI. „Одборот имаше можност да ги објасни нивните драстични постапки и тие не го прифатија тоа“, напиша Андреј Карпати, научник во OpenAI.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП