15 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата се најниски од крајот на август

Цените на нафтата се најниски од крајот на август

Дека големите играчи често се на десната страна се покажа на пазарот на нафта, кога хеџ-фондовите ги зајакнаа своите долги позиции во август, по што следеше значително зголемување на цената на суровата нафта.

Но, кривата нагло се сврте надолу во последните две недели, бидејќи вредноста на нафтата се лизна за повеќе од 10 отсто и заврши на најниското ниво од крајот на август. Американската лесна нафта сега е далеку под 80 долари, а Брент сè уште се држи над таа ознака. Трговците веќе не посветуваат толку големо внимание на снабдувањето (Саудиска Арабија и Русија викендов потврдија дека остануваат верни на своите намери да го намалат производството до крајот на оваа година, а нема стравувања од уште поголеми тензии на Блискиот Исток).

Главната грижа овде е Европа, која е на работ на рецесија, и Кина, каде макроекономските податоци се уште се полоши од очекуваното. Извозот веќе шест месеци е во континуиран пад, во октомври е намален за 6,4 отсто во однос на ланскиот октомври.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП