26 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЏинпинг сака Германија да ја спречи претстојната трговска војна меѓу Кина и...

Џинпинг сака Германија да ја спречи претстојната трговска војна меѓу Кина и ЕУ

Лидерот на Кина, Си Џинпинг, ја повика Германија да ја запре претстојната трговска војна на Европската унија (ЕУ) со Пекинг.

Во разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц, Си ги критикуваше стратегиите за економска безбедност на ЕУ и ја повика Германија да остане отворена за кинески инвестиции.

„Се надевам дека Германија ќе инсистира ЕУ да ги почитува принципите на пазар и правичност и да работи со Кина за да обезбеди фер пазарна конкуренција и фер трговија, како и стабилни индустриски и вредносни синџири“, му рекол кинескиот претседател на Шолц.

Европската комисија започна истрага за државните субвенции за електрични возила од кинеско производство. Иако Си не ја спомна инспекцијата, потегот поттикна висок функционер да побара од ЕУ „да се воздржи во употребата на трговските лекови“. Брисел, исто така, се соочува со повици за ревизија на државните субвенции за кинеската енергија на ветерот и медицинските уреди.

Се очекува до крајот на годината Си да се сретне со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, шефови на Европската комисија и на Европскиот совет. Еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон наскоро ќе ги посети Пекинг и Хонг Конг.

Зголемениот фокус на Пекинг на идеологијата, принудата врз сојузниците на САД како Јапонија, Канада и Литванија и наметливиот став кон Тајван ги принудија владите на ЕУ да се фокусираат на таканареченото „де-ризик“ на односите на блокот со Кина. Оваа недела, премиерите на Холандија и Ирска, кои имаат огромни трговски врски со Кина, се на турнеја низ земји од Малезија и Виетнам до Јужна Кореја, барајќи алтернативни пазари во Азија.

Си се чини дека е загрижен што ЕУ ја следи линијата на САД кон Кина. Тој ќе отпатува во САД за да се сретне со претседателот Џо Бајден во услови на засилена конкуренција меѓу двете најголеми светски економии.

„Односите меѓу Кина и Европа се од клучно значење за стабилноста на светскиот поредок и просперитетот на евроазискиот континент. Кина ја гледа Европа како сеопфатен стратешки партнер и важен пол во мултиполарниот свет“, коментира кинескиот претседател. Последниот коментар е дел од нападот на Пекинг врз она што го гледа како светски поредок фаворизиран од САД.

Во кусото соопштение од кабинетот на канцеларот се вели дека Шолц со Си „разменил мислења за билатералните односи и соработката во економскиот сектор“.

Според Ксинхуа, Шолц изразил интерес за „продлабочување на германско-кинеските односи“ и „најголемите успеси на германските компании во Кина“, без конкретно да го спомене неговиот став за односите меѓу ЕУ и Кина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП