21 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЗначителен финансиски стимул оди кај американските гиганти за проекти за чист водород

Значителен финансиски стимул оди кај американските гиганти за проекти за чист водород

Минатата недела администрацијата на претседателот Џо Бајден одвои седум милијарди долари за американски проекти за чист водород, а меѓу компаниите чии сметки ќе добијат субвенции има неколку чија основна дејност се фосилните горива. Проектите вклучуваат центар за водород во Тексас во вредност од 1,2 милијарди долари, партнерство меѓу нафтените гиганти ExxonMobil и Chevron.

Уште 925 милиони долари се одобрени за проект кој ќе се одвива низ Западна Вирџинија, во партнерство со Marathon Petroleum и EQT. Двата центри се очекува да произведуваат најголем дел од водородот од фосилни горива и потоа да ги зафатат емисиите, објави Фајненшл тајмс.

Со намера да развие сектор кој се смета за клучен за декарбонизација, Вашингтон наведе вкупно седум проекти. Меѓу нив, две се делумно лоцирани во државата Пенсилванија, а останатите ги вклучуваат оние со седиште во Охајо, Тексас, Северна и Јужна Дакота, Минесота и северозападниот дел на Пацификот.

Одлуката на администрацијата да користи јавни пари за финансирање на индустријата за фосилни горива ризикува реакција од еколошките активисти кои се залагаат да се избегне колку што е можно финансирање на производството на водород базирано на фосилни горива.

Инаку, финансиската инјекција во еколошките проекти е одобрена со Законот за инфраструктура, кој предвидува дека парите се доделуваат на проекти за водород кои се произведуваат од широк спектар на извори и локации. Досега, речиси 80 проекти аплицирале за финансирање на водород, што е најголемата федерална инвестиција во секторот. Огласот е една од двете долгоочекувани одлуки кои секторот ги очекува оваа есен. Законот за намалување на инфлацијата обезбедува дополнителни 5,3 милијарди долари стимулации за производство на чист водород.

Тоа е закон кој веќе ги привлече иновативните компании низ САД со бројни иновативни стимулации. Големите нафтени групи силно лобираа за да ги задржат флексибилни правилата за даночни олеснувања.

Чистиот водород долго време се смета за потенцијално револуционерна алтернатива на нафтата и гасот со ветување дека ќе ја напојува тешката индустрија додека истовремено ќе ја складира енергијата. Во моментов, речиси целиот водород во САД се произведува од природен гас, со големи количини на јаглерод диоксид како нуспроизвод.

Сепак, научниците открија дека разликите во начинот на кој се произведува водородот може да доведат до значителни разлики во емисиите на јаглерод диоксид. Додека таканаречениот „зелен“ водород користи ветер и сончева енергија за производство, „синиот“ водород користи технологии за зафаќање на природен гас и јаглерод.

Научниците од универзитетите Корнел и Стенфорд проценуваат дека јаглеродниот отпечаток на „синиот“ водород е 20 проценти поголем од директното согорување на гасот за загревање. Иако американската индустрија се обложува на водород во своите стратегии за декарбонизација, се очекува тој да игра само мала улога во исполнувањето на целите за намалување на емисиите.

Во исто време, се смета дека седум милијарди долари се само капка во океанот во споредба со трошоците за изградба на фабрика за чист водород. Многу аналитичари истакнуваат дека недостатокот на стимулации на страната на побарувачката може да ја загрози одржливоста на проектите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП