23 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗТојота забележа високо ниво на глобална продажба во август

Тојота забележа високо ниво на глобална продажба во август

Глобалната продажба на Тојота се зголеми за девет отсто во август во однос на претходната година на рекордни 923.180 возила, благодарение на подобрените услови за снабдување и зголемената побарувачка.

И светското производство се зголеми за четири отсто на рекордни 924.509 возила, вклучувајќи ги и подружниците Даихатсу Мотор и Хино Моторс, објави јапонскиот производител во четвртокот, пренесува Блумберг.

Продажбата на автомобили Тојота и Лексус порасна за повеќе од три отсто во Европа, главно во Италија, Шпанија и Англија. Но, продажбата падна за четири отсто во Азија, вклучително и пад од шест отсто во Кина, каде што компанијата и други производители на автомобили како Фолксваген се борат да се натпреваруваат со кинеските производители на електрични возила (EV) како што е BYD.

Продажбата на Toyota во Јапонија се зголеми за 45 отсто во однос на истиот период минатата година во август и 63 отсто во Јужна Кореја.

Најпродаваниот светски производител на автомобили им кажа на добавувачите дека планира да произведе 150.000 електрични возила оваа година, 190.000 во 2024 година и 600.000 во 2025 година, според извештајот на Никеи минатата недела.

Тојота продаде 11.880 електрични возила со батерии во август, со што вкупниот број оваа година достигна 65.467. Тоа е двојно повеќе од 24.000 продадени во 2022 година, но сепак е многу далеку од 1,5 милиони кои ги вети генералниот директор Коџи Сато, дека ќе продава секоја година до 2026 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП