петок, 8 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Mercedes-AMG“ претстави два нови „Coupe SUV“ (ФОТО)

„Mercedes-AMG“ претстави два нови „Coupe SUV“ (ФОТО)

Германскиот производител „Mercedes-Benz“ ја продолжува својата офанзива во спортските кросовери, претставувајќи ги „Coupe“ верзиите на втората генерација на „GLC“ кои дебитираа на почетокот на оваа година.

Двата автомобили се модифицирани од „AMG“ за да добијат формат на наведнат покрив кој го нагласува нивниот карактер.

Интересно, верзијата „GLC63 S E Performance“ треба да се појави за моделска 2025-та година, додека „GLC43“ ќе се појави на патиштата во 2024-та година. Под елегантната каросерија, двете верзии ја имаат истата технологија како и стандардните „AMG GLC“ кои дебитираа во јули.

Во „GLC63 S E Performance“, тоа значи комбинација од 2.0-литарски турбо-мотор со четири цилиндри што произведува 469 коњски сили сам и електричен мотор со 201 ks. Комбинираната моќност е 671 ks и 1020 Nm, кои се достапни само за 10 секунди при забрзување.

„Mercedes“ става хибридна единица и на „GLC43“, со истиот 2.0-литарски турбо мотор кој испумпува 416 ks. Добива дополнителни 13 ks со мал електричен мотор кога е потребно. Во двата случаи, силата се испраќа до 9-степен автоматски менувач „AMG Speedshift“, со погон на сите четири тркала и „AMG Ride Control“ суспензија како стандардна опрема.

Отсекувањето на дел од покривот на двата теренци им дава поспортски изглед, но не ги менува нивните динамички карактеристики. „Mercedes-AMG“ вели дека „GLC43“ достигнува 100 km/h за 4,7 секунди и има максимална брзина од 250 km/h. Помоќниот „GLC63 S E Performance“ забрзува до 100 km/h за 3,4 секунди, а ограничувачот на брзината се активира на 275 km/h.

Внатрешноста на двата автомобили не се разликува од онаа на стандардниот „GLC“, а тука главна улога игра системот „MBUX“. Внатрешниот простор – и за патниците и за багажникот – е помал, но тоа е нормално со оглед на промените на каросеријата.

Цените на двата модели сѐ уште не се објавени, како и точниот датум на почетокот на нивната продажба.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП