петок, 8 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Honda“ која нема да ја видиме кај нас: Ова е новиот „Accord“...

„Honda“ која нема да ја видиме кај нас: Ова е новиот „Accord“ (ФОТО/ВИДЕО)

Следната година, „Honda Accord“, која веќе дебитираше на северноамериканскиот пазар, ќе влезе и на јапонскиот пазар. Иако надворешниот изглед на моделот е практично идентичен со американскиот, разликите се видливи во спецификациите и внатрешноста.

Само една хибридна опција ќе биде достапна во Јапонија, која ќе комбинира атмосферски 2.0-литарски четирицилиндричен мотор со два електрични мотори и CVT менувач. „Honda“ не објави официјални податоци, но се шпекулира за 184 ks, колку што развива сличниот систем во „Civic“.

„Accord“ е достапен како бензински и plug-in хибрид во САД и Канада.

Јапонскиот модел нема да ги има класичните контроли за климатизација, под инфозабавниот екран.

Наместо тоа, инсталиран е повеќефункционален бројчаник кој може да се конфигурира на различни опции и наводно го олеснува навигацијата низ мултимедијалниот систем. Со притискање на ротирачкото тркало, корисникот избира дали да го контролира звукот, климата, осветлувањето…

Визуелно, „Accord“ е обликуван во согласност со новиот дизајнерски јазик на „Honda“.

За жал, овој модел нема да го видиме во Европа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП