20 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕОвие симптоми на рак често погрешно се толкуваат

Овие симптоми на рак често погрешно се толкуваат

Некои видови на рак може да биде многу тешко да се забележат бидејќи во раните фази на болеста тие или имаат мали симптоми или воопшто немаат. Ова потоа значително ја комплицира дијагнозата и третманот и ја зголемува можноста за фатален исход.

Според „Cancer Research UK“, откривањето и дијагностицирањето на одредени видови на рак што е можно порано може да спаси живот. Портпаролот на добротворната организација рече:

„Ракот што е дијагностициран во рана фаза, кога не е преголем и не се проширил, има поголема веројатност успешно да се излечи“, пишува „Mirror“.

Овие три типа на рак се особено тешки за дијагностицирање во раните фази на болеста.

Рак на панкреасот

Панкреасот е голема жлезда која е дел од дигестивниот систем, а се наоѓа зад желудникот и под црниот дроб. Според „NHS“, пет знаци на болеста кои може да се помешаат со друга состојба или проблем вклучуваат постојана стомачна болка, болки во грбот, варење, необјаснето губење на тежината и промени во навиките на дебелото црево.

Други симптоми кои може да бидат поочигледни вклучуваат жолтица, тешкотии при голтање и повраќање. Пациентите може да страдаат и од симптоми на дијабетес, бидејќи болеста на панкреасот го запира производството на инсулин. Само околу 10 отсто од луѓето на кои им е дијагностициран рак на панкреасот може да подлежат на операција за отстранување на ракот, што го отежнува излекувањето на болеста.

Рак на јајници

Симптомите на ракот на јајниците често стануваат очигледни само откако болеста еволуирала во напредна фаза, кога ракот е многу потежок за лекување.

Затоа, раното откривање на ракот на јајниците е многу важно. Иако секогаш треба да бидеме свесни за какви било нови промени во нашето тело, „NHS“ вели дека постојат два предупредувачки симптоми кои може да ги забележите додека сте во тоалет – запек и течна столица. Исто така, се советува да посетите лекар ако почнете брзо да се чувствувате сити или целосно да го изгубите апетитот, да почувствувате болка во стомакот, да забележите надуеност или да имате потреба за почесто мокрење.

Рак на дебелото црево

Знаците на болеста вклучуваат крварење од крајот на дебелото црево или сериозни промени во вашите нормални навики на дебелото црево, како што се помалку и почести столици или запек.

Лекарите понекогаш може да почувствуваат грутка во ректумот или стомакот, обично на десната страна. Чувството дека треба да се напрегате за да имате нужда дури и по празнење, исто така може да биде предупредувачки знак. Наглото губење на тежината и болки во стомакот или грбот исто така може да укажуваат на болеста.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП