недела, 10 декември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„BMW M“ потврди пет нови модели за 2024-та

„BMW M“ потврди пет нови модели за 2024-та

На „М“ дивизијата на „BMW“ и претстои особено зафатена втора година по ред, а шефот на дивизијата потврди не помалку од четири нови модели кои ќе бидат лансирани во 2024-та година.

Френк ван Мел, извршен директор на „BMW M GmbH“ информираше за промоцијата на новите „BMW i5 M60“ и „i7 M70“ кои одделот за спортски автомобили ќе ги лансира следната година, ажурирања на „Lifecycle Impulse“ (LCI) на најпродаваните модели „M3“ и „M4“, новиот „M4 CS“ како и целосно новите „M5“ и „M5 Touring“.

Ван Мел природно не навлезе во премногу детали, но потврди дека новите „M5“ и „M5 Touring“ ќе имаат „M Hybrid“ погонски единици – потврдувајќи ги гласините за првиот електрифициран „M5“ кој нуди plug-in хибридна моќност. Иако точните детали за погонот на новиот „M5“ не беа детални за време на презентацијата на г-дин ван Мел, има смисла да се очекува погонската единица „BMW XM Red Label“, која комбинира 4,4-литарски твин-турбо V8 со 585 коњски сили и 750 Nm со електричен мотор и литиум-јонска батерија од 25,7 kWh, обезбедувајќи вкупна моќност на системот од 748 ks и 1000 Nm системски вртежен момент.

Најверојатно ќе се нуди само со променлив погон на четири тркала xDrive, со оглед на потврдата за plug-in хибриден систем, но не е јасно дали ќе има стандардни и повисоки верзии со различни нивоа на моќност. Сегашната генерација „M5“ е само седан, но тоа ќе се промени со заживувањето на „M5 Touring“.

Во меѓувреме, новата генерација на „M4 CS“ се очекува да се базира на ажурираниот „M4 Coupe LCI“ и да ја следи формулата поставена од „M3 CS“ откриена во јануари. За разлика од крутиот и строго ограничен „M4 CSL“, кој ослабе 100 килограми, делумно благодарение на отстранувањето на задните седишта и фактот што се потпира исклучиво на погонот на задните тркала.

„M4 CS“ се очекува да има погон на четири тркала, а моќта ќе биде турбо-полнач од 3.0-литарски со 550 ks и 650 Nm. Што се однесува до стандардните „M3“ и „M4“, би очекувале промените во надворешниот дизајн да одат рака под рака со ажурирањата на ентериерот за да го доближат до моделите од серијата „3 LCI“ – иако „M3“ и „M4“ веќе се префрлија на „BMW Curved Display“ заедно со осмата генерација на инфозабавниот систем iDrive на компанијата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП