27 мај, 2024
ПочетнаСВЕТАмерика и Џозеф Бајден: Поднесено обвинение против Хантер Бајден, синот на американскиот...

Америка и Џозеф Бајден: Поднесено обвинение против Хантер Бајден, синот на американскиот претседател

Американското федерално обвинителство поднесе обвинение против Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џозеф Бајден.

Бајден сега е обвинет по три точки за наводно давање лажни информации додека пополнувал формулар за купување пиштол.

Судските документи покажуваат дека тој купил револвер Колт во Делавер во октомври 2018 година.

Бајден во тој период користел наркотици.

Синот на американскиот претседател ги прифати обвиненијата и се обиде да постигне договор со обвинителите во јуни, но планираниот договор за признавање вина за решавање на обвиненијата за затајување данок и нелегално поседување оружје пропадна во јули.

Ова е првпат дете на американски претседател да биде обвинето за време на неговиот мандат.

Според американските закони, лажењето при пополнување на документација за набавка на пиштол и поседување додека се користи дрога е кривично дело.

Случајот против Хантер Бајден стана жешко политичко прашање додека неговиот татко се бори за реизбор во Белата куќа.

Специјалното обвинителство во средата даде рок до 29 септември за ново обвинение во статусниот извештај што го побара судијката Мерилин Норејка.

Поднесокот на судот се однесува на тврдењето дека Хантер Бајден, најстарото дете на Џозеф Бајден, нелегално поседувал огнено оружје додека земал дрога.

Тој исто така беше под федерална истрага за бизнисот.

Претставниците на адвокатскиот тим на Хантер Бајден одговорија во поднесувањето на судот дека нивниот клиент ги почитува условите од таканаречениот договор одобрен од канцеларијата за условно ослободување, кој бара од него да остане надвор од проблеми две години.

Неговиот адвокат Абе Ловел рече дека очекуваат правична одлука за петгодишната истрага против Бајден врз основа на доказите и законот, без политички притисок.

На тоа рочиште, тој беше обвинет за два помали прекршоци – неплаќање повеќе од 100.000 долари данок на повеќе од 1,5 милиони долари приход во 2017 и 2018 година.

Се очекуваше тој да се изјасни за виновен во јули, откако постигна договор со обвинителите кои планираа да предложат двегодишна условна казна.

Но, договорот пропадна откако судијката Мерилин Нореика, назначена од поранешниот претседател Доналд Трамп, фрли сомнеж врз договорот за признавање вина и неговите услови, како и друг договор што би му овозможил да избегне гонење за поседување оружје.

Иако генералниот обвинител Вајс беше кандидат на Трамп, републиканците се спротивставија на назначувањето на државниот обвинител Мерик Гарланд за специјален советник кој ќе ја води истрагата.

Тие изјавија дека улогата на овој обвинител е да го посредува она што тие го сметаа за „слатка“ спогодба за признавање вина.

Републиканците во Конгресот размислуваат за истрага за импичмент на американскиот претседател, тврдејќи дека тој имал улога во надворешните работи на неговиот син.

Повикувајќи се на банкарски записи, Комисијата за надзор на Претставничкиот дом рече дека семејството Бајден и неговите соработници заработиле 20 милиони долари од олигарсите во Русија, Казахстан и Украина, додека Џозеф Бајден беше потпретседател во администрацијата на Барак Обама од 2009 до 2017 година.

„Ако ги погледнете сите информации што успеавме да ги собереме досега, следниот логичен чекор е да иницираме импичмент“, рече Кевин Мекарти, претседател на Претставничкиот дом.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП