18 јуни, 2024
ПочетнаСВЕТАрмијата изврши државен удар во Нигер, се беше објавено на националната телевизија,...

Армијата изврши државен удар во Нигер, се беше објавено на националната телевизија, претседателот заробен во палатата

Војската во западноафриканската држава Нигер на националната телевизија објави дека врши државен удар. Тие истакнаа дека го распуштиле уставот, ги суспендирале сите институции и ги затвориле границите на државата.

Претседателот на Нигер, Мохамед Базума е задржан во палатата во главниот град Ниамеј од претседателските гардисти, а регионалните лидери организираа брза посредничка мисија за да се обидат да спречат уште едно потенцијално грабање моќ во Западна Африка.

Африканската унија и западноафриканскиот регионален блок ECOWAS го осудија, како што го нарекоа обидот за државен удар, повикувајќи ги бунтовниците да го ослободат Базум и да се вратат во нивните касарни.

Соединетите држави повикаа на ослободување на претседателот, додека Европската унија, Обединетите нации, Франција и други го осудија бунтот и рекоа дека со загриженост ги следат настаните.

„Решивме да ставиме крај на режимот каков што го знаете“

Во телевизиско обраќање во средата, полковникот Амаду Абдрамане, заедно со девет други униформирани војници зад него, рече: „Ние, одбранбените и безбедносните сили… одлучивме да ставиме крај на режимот каков што го знаете.

„Причина за тоа е континуираното влошување на безбедносната состојба и лошата економско-социјална состојба.

Тој рече и дека сите институции во државата се суспендирани и дека раководителите на министерствата ќе се грижат за секојдневните работи.

„Се бара од сите надворешни партнерски земји да не се мешаат“, продолжи тој. „Копнените и воздушните граници се затворени додека не се стабилизира ситуацијата.

Тој додаде дека ноќниот полициски час ќе важи од 22:00 до 05:00 часот до понатамошно известување.

Полковникот Абдрамане рече дека војниците дејствувале во име на Националниот совет за заштита на татковината (ЦНСП).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП