недела, 1 октомври 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАДиректорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска извршниот директор на Nvidia, Џен-Сун Хуанг, поздравувајќи го крајот на „дигиталниот јаз“.

Nvidia стана највредната компанија за полупроводници во светот како главен снабдувач на чипови и компјутерски системи за вештачка интелигенција (AI).

Компанијата минатата недела прогнозираше приходи за вториот квартал повеќе од 50 отсто над првичните проценки на Волстрит и рече дека ја зголемува понудата за да ја задоволи растечката побарувачка за нејзините чипови за вештачка интелигенција, кои се користат за напојување на ChatGPT и многу слични услуги.

Зборувајќи со илјадници луѓе на форумот Computex во Тајпеј, Хуанг – кој е роден во јужен Тајван пред неговото семејство да емигрира во САД кога тој бил дете – рече дека вештачката интелигенција ја предводи компјутерската револуција, објави Ројтерс.

„Во секоја компјутерска ера, можевте да правите различни работи што претходно не беа возможни, а вештачката интелигенција секако се квалификува како голем скок“, рече Хуанг. „Програмската бариера е неверојатно ниска. Го затворивме дигиталниот јаз. Сега сите се програмери – само треба да му кажете нешто на компјутерот и тој ќе го направи тоа“, рече тој.

„Стапката на напредок, бидејќи вештачката интелигенција е толку лесна за употреба, е причината зошто таа расте толку брзо. Ова ќе ја допре буквално секоја индустрија“.

Хуанг демонстрираше што може да направи вештачката интелигенција, вклучително и добивање програма за пишување кратка поп песна во која ќе ја пофали Nvidia со само неколку зборови по инструкции. Претстави неколку нови апликации, вклучително и партнерство со најголемата светска рекламна група VPP за генеративна содржина со вештачка интелигенција за дигитално рекламирање.

Nvidia се бори да ја задоволи растечката глобална побарувачка за своите чипови со вештачка интелигенција, а извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој наводно го гради првиот стартап за вештачка интелигенција, минатата недела рече дека „многу е потешко да се добие вистинската количина на графички чипови за обработка“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП