24 мај, 2024
ПочетнаСВЕТШолц е подготвен да разговара со Путин кога „ќе дојде време“

Шолц е подготвен да разговара со Путин кога „ќе дојде време“

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во петокот дека е подготвен да разговара за Украина со рускиот претседател Владимир Путин „кога ќе дојде време“.

„Помина некое време од мојот последен телефонски повик. Но, кога ќе дојде време, имам намера повторно да разговарам со Путин“, рече Шолц во интервјуто објавено од дневниот весник Koelner Stadt-Anzeiger.

Во врска со решавањето на конфликтот, „Русија мора да разбере дека не може да стане збор за замрзнување на некаков студен мир, според кој сегашната линија на фронтот би станала новата граница меѓу Русија и Украина“. Тоа само ќе му даде легитимитет на криминалниот потфат на Путин“, нагласи Олаф Шолц, кој последен пат разговараше со Путин во декември.

„Напротив, мораме да постигнеме фер мир, а услов за тоа е повлекување на руските трупи од Украина, откако започна инвазијата во февруари 2022 година“, додаде тој.

Но, тој експресно одби да каже дали тоа повлекување треба да го вклучи и Крим, кој е под руска управа од 2014 година. Германската канцеларка рече дека на Украина е да дефинира што точно сака.

Олаф Шолц и Владимир Путин последен пат разговарале во декември 2022 година еден час по телефон.

Шефот на германската влада тогаш по којзнае кој пат го повика, но без успех, шефот на руската држава да ги повлече своите војници од Украина, додека Владимир Путин го обвини Западот дека води „деструктивна“ политика.

Оттогаш билатералните односи се на најниско ниво. Војната во Украина ја принуди Германија да направи дипломатски и економски пресврт, откако со децении беше блиска со Русија во овие две области.

Пред инвазијата на Украина, Москва беше главниот снабдувач на гас на Германија и еден од нејзините главни снабдувачи со нафта.

По руската инвазија на Украина, Германија исто така одлучи да инвестира многу во својата војска. Со тоа заврши долгата традиција на пацифизам во земјата, последица на ужасите на нацизмот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП