понеделник, 29 мај 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕСПРЕЧЕТЕ ГИ НАПАДИТЕ НА БЕС НА ПРИРОДЕН НАЧИН: Супер трикови за опуштање

СПРЕЧЕТЕ ГИ НАПАДИТЕ НА БЕС НА ПРИРОДЕН НАЧИН: Супер трикови за опуштање

Иако гневот може да биде конструктивен во одредени ситуации, тој генерално е негативна и деструктивна емоција која не води до решение на некој проблем и затоа е корисно да знаете како да се ослободите од него.

Лутината може да биде нормална и здрава емоција која ни помага инстинктивно да реагираме на опасни ситуации. Добро канализираниот бес е моќна мотивирачка сила ако сакате да ја исправите грешката што ви е направена.

За да го избркате гневот од вас трајно, научете да им простувате на луѓето кои ве налутиле. На овој начин го прекинувате контактот со старите реакции и рани кои често се причина за повеќекратно агресивно однесување.

МЕТОДИ ЗА РЕЛАКСАЦИЈА И ПОДИГНУВАЊЕ НА РАСПОЛОЖЕНИЕТО

Медитирајте

Неколку минути медитација на ден е одличен начин да се опуштите и може да помогне да се намали анксиозноста и да се контролираат лути испади. Седнете со исправен грб, така што двете стапала ќе го допрат подот. Затворете ги очите. Фокусирајте го вашето внимание на повторување на позитивна мантра по ваш избор. Ставете ја раката на стомакот за да ја синхронизирате мантрата со вашите вдишувања.

Диши длабоко

Кога се чувствувате лути, како во секој момент да експлодирате, направете пауза од пет минути и фокусирајте се на дишењето. Длабокото дишење го успорува отчукувањето на срцето и го намалува крвниот притисок. Седнете исправено, затворени очи, рака на стомак. Вдишете полека низ носот и издишете преку устата.

Фокусирајте се на нешто

Запрете ги изливите на гнев и анксиозност со фокусирање на само една работа пет минути. Забележете како го чувствувате воздухот на вашето лице додека одите или чувството во вашите стапала кога ја допираат земјата. Уживајте во текстурата и вкусот на секој залак. Едноставно отфрлање на умот од она што ве налутило може да спречи реакција што не ја сакате.

Дружете се

Дружењето со саканите чие присуство ве радува е еден од најдобрите начини за управување со стресот. Разговарајте со вашите пријатели и споделете со нив што се случува во вашиот живот. На овој начин, можете да ја освежите вашата перспектива за светот, додека одржувате врски со пријателите. Обидете се да избегнете негативни разговори.

Масирајте се

Прво, ставете топла облога на вратот и рамената. Затворете ги очите и опуштете ги мускулите на лицето, вратот, горниот дел од градите и грбот 10 минути. Потоа отстранете ја обвивката и користете тениско топче за да ја измасирате напнатоста. Ставете ја топката помеѓу грбот и ѕидот, потпрете се на неа и одржувајте нежен притисок до 15 секунди. Потоа преместете ја топката во друга точка и повторно притискајте.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП