недела, 1 октомври 2023
ПочетнаАВТОБИЗФолксваген планира да претстави уште десет електрични модели до 2026 година

Фолксваген планира да претстави уште десет електрични модели до 2026 година

Германскиот Volkswagen (VW) планира да претстави уште десет модели на електрични возила (EV) до 2026 година и да остане посветен на Кина, каде што етаблираните странски брендови губат позиции во однос на локалните ривали.

„Како VW остануваме цврсто посветени на Кина. Нашиот водечки принцип е развојот во Кина, за Кина со полна брзина“, рече Томас Шафер, извршен директор на VW, говорејќи на саемот за автомобили во Шангај во вторникот.

Фолксваген, најпродаваниот бренд за патнички возила во Кина со децении, е еден од наследните странски автомобилски марки чиј удел на најголемиот светски автомобилски пазар се намалува бидејќи заостануваат зад кинеските ривали во лансирањето електрични автомобили. Минатата година VW забележа пад на продажбата од 3,6 проценти на 3,18 милиони возила.

Во февруари, кинескиот производител на електрични возила BYD ги надмина автомобилите на Volkswagen, станувајќи најпродавана марка на патнички автомобили во Кина втор месец во последните четири месеци.

Претставувајќи го врвниот модел ID.7 EV во вторник, Шафер рече дека Volkswagen планира да претстави уште десет EV модели до 2026 година.

Фолксваген претходно објави дека има намера да го забрза времето на пазарот за нови модели од четири години на поблизок просек од 2,5 години за своите кинески партнери, делумно со дополнително локализирање на истражување и развој за кинеските модели.

Шафер рече дека компанијата инвестира многу со своите кинески партнери во заедничко вложување во дизајн, производство, како и истражување и развој, додавајќи дека има до две илјади развивачи во својот центар за истражување и развој во провинцијата Анхуи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП