19 април, 2024
ПочетнаДИЕТИПролетна диета - ќе ги намалите несаканите килограми, а ќе заборавите и...

Пролетна диета – ќе ги намалите несаканите килограми, а ќе заборавите и на пролетниот замор

Пролетта не потсетува дека нашето тело во наредните неколку месеци ќе биде се помалку облечено, па затоа е потребно тоа да биде во добра форма. Со новата пролетна диета ќе ги намалите несаканите килограми, нема да си го оштетите имунитетот, а ќе заборавите и на пролетниот замор.

Новата пролетна диета се држи од една до најмногу три недели. Се препорачува наутро веднаш по станувањето да се пие по една голема чаша ладна вода, а навечер пред легнување, една чаша млеко.

МЕНИ:

Понеделник

Појадок: 1 салата од сезонско овошје со нискомаслен јогурт, овес и мед

Ужина: 1 интегрално парче леб на тост намачкано со урда

Ручек: 1 салата од сезонски зеленчук

Ужина: 1 чаша нискомаслен јогурт, 1 јаболко

Вечера: 1 варено јајце, 100 гр урда, 1 чаша зелен чај

9261_1

Вторник

Појадок: 1 чаша билен чај, 1 интегрално парче леб на тост намачкано со урда

Ужина: 1 чаша нискомаслен јогурт со лажичка мед

Ручек: 1 салата од сезонски зеленчук, 2 варени компири

Ужина: 1 чаша зелен чај

Вечера: 300 г печено телешко месо, 200 гр варен зеленчук

Среда

Појадок: 1 чаша билен чај, 1 двопек

Ужина: 1 варено јајце

Ручек: 1 чаша крем супа од печурки ( при поготовката додадете и свежи печурки)

Ужина: 1 салата од сезонско овошје со нискомаслен јогурт, овес и мед

Вечера: 1 салата од сезонски зеленчук, 1 чаша сок од портокал

Четврток

Појадок: 1 салата од сезонско овошје со нискомаслен јогурт, овес и мед

Ужина: 1 чаша нискомаслен јогурт

Ручек: 1 салата од сезонски зеленчук, 1 варено јајце

Ужина: 1 шолја зелен чај

Вечера: 300 г печена риба, 1 чаша сок од јаболко

Петок

Појадок: 1 шолја билен чај, 1 интегрално парче леб на тост намачкано со урда

Ужина: 2 варени компири

Ручек: 1 салата од сезонски зеленчук

Ужина: 30 г јаткасти плодови по избор

Вечера: 100 г варен ориз, 200 гр печено пилешко месо

9261_2

Сабота

Појадок: 50 г кашкавал, 1 рендан морков

Ужина: 1 шолја зелен чај

Ручек: 1 салата од сезонско овошје со нискомаслен јогурт, овес и мед

Ужина: 1 јаболко

Вечера: 200 г варен зеленчук

Недела

Појадок: 1 шолја билен чај, 1 интегрално парче леб на тост намачкано со урда

Ужина: 2 варени компири

Ручек: 300 г печено телешко месо, 1 варено јајце

Ужина: 1 чаша сок од портокал

Вечера: 1 салата од сезонско овошје со нискомаслен јогурт, овес и мед

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП