14 јуни, 2024
ПочетнаСВЕТПутин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Москва и Минск се договорија за распоредување на тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за ТВ каналот „Россија 24“.

Тој вели дека изградбата на складиштата ќе заврши на 1 јули. Путин тврди дека ќе го распореди оружјето без да ги прекрши обврските од Договорот СТАРТ. Според него, причина за таквиот чекор е најавата на Велика Британија за снабдување на Украина со муниција со осиромашен ураниум.

Путин рече дека Белорусија долго време се обидува да постави руско нуклеарно оружје на своја територија. Тој додаде дека Москва „го прави она што САД го прават цела деценија“.

„Во суштина, ние правиме се што тие правеа цела деценија. Тие имаат сојузници во одредени земји и нивните носачи се обучени, нивните екипажи се обучени. Ние ќе го сториме истото. За тоа праша Александар Григоревич Лукашенко“, рекол Путин, пренесува РИА Новости.

Тој додаде дека Русија веќе има стационирано 10 авиони во Белорусија способни да носат тактичко нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс.

„Муницијата со осиромашен ураниум што Западот ќе ја пренесе во Киев не припаѓа на оружје за масовно уништување, но на некој начин создава радиоактивна прашина и затоа се смета за многу опасна. Неизбежно ќе има контаминација на засеаните површини, што ќе создаде опасност и за локалното население и за животната средина“, рече Путин, пишува Индекс.

Да потсетиме, во вторникот, британската заменик-министерка за одбрана Анабел Голди изјави дека, покрај тенковите Челинџер 2, Лондон на Украина ќе и испорача оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум. Путин веднаш предупреди дека Русија ќе одговори на таквите испораки.

Тактичкото нуклеарно оружје, понекогаш наречено нуклеарно оружје од предната линија или нестратешко, е дизајнирано за употреба на бојното поле – на пример, за да се спротивстави на огромните конвенционални сили како што се големите формации на пешадија и оклоп. Овие оружја се послаби од стратешките нуклеарни оружја како што се боеви глави што се носат со интерконтинентални балистички ракети.

Иако експертите не се согласуваат околу прецизните дефиниции на тактичкото нуклеарно оружје, помалата експлозивна моќ, мерена во килотони и возилата за испорака со помал дострел често се нивните дефинирачки карактеристики.

Тактичкото нуклеарно оружје варира на силата од еден до 50 килотони. Силата на стратешкото нуклеарно оружје се движи од околу 100 килотони до над мегатон, иако многу помоќни боеви глави беа развиени за време на Студената војна.

За споредба, атомската бомба фрлена врз Хирошима беше 15 килотони, така што некои тактички нуклеарни оружја се способни да предизвикаат широко уништување. Најголемата конвенционална бомба, Мајката на сите бомби или МОАБ, фрлена од САД имаше моќност од 0,011 килотони.

Системите за испорака на тактичко нуклеарно оружје, исто така, имаат помал дострел, обично под 500 километри во споредба со стратешкото нуклеарно оружје, кое обично е дизајнирано за трансконтинентална испорака.

Бидејќи експлозивната моќ на нуклеарното оружје со мала сила не е многу поголема од онаа на сè помоќното конвенционално оружје, американската војска го намали своето потпирање на нив. Повеќето од преостанатите резерви, околу 150 гравитациски бомби Б61, се распоредени во Европа. Велика Британија и Франција целосно ги елиминираа своите тактички акции. Пакистан, Кина, Индија и Северна Кореја имаат неколку видови тактичко нуклеарно оружје. Се верува дека непријавениот нуклеарен арсенал на Израел вклучува и тактичко оружје.

Русија задржа повеќе тактичко нуклеарно оружје, околу 2.000 боеви глави, и повеќе се потпира на нив во својата нуклеарна стратегија, најмногу поради нејзиното помалку напредно конвенционално наоружување и способности.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП