сабота, 25 март 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Ferrari Roma“ доби „Spider“ верзија (ФОТО/ВИДЕО)

„Ferrari Roma“ доби „Spider“ верзија (ФОТО/ВИДЕО)

Италијанскиот производител „Ferrari“ го претстави првиот од ветените 4 нови модели за оваа година. „Roma Spider“ е кабриолет во ретро стил со преклопен платнен покрив кој се повлекува за 13,5 секунди при брзина до 60 km/h.

Тоа е првиот автомобил на марката со ваков дизајн од 1969-та година, кога марката го лансираше „365 GTS4“. Соодветно, мекиот покрив што се извлекува, исто така, наметнува некои разлики во дизајнот во споредба со стандардната „Roma“. Обликот на задното стакло е променет, а под него има површина од два дела за да се направи простор за складирање на покривот. Долниот дел се интегрира во спојлер од активни јаглеродни влакна.

„Ferarri“ ќе им понуди на купувачите опција да изберат ткаенини по нарачка и контрастни шевови за покривот. За да им биде удобно на патниците со спуштен покрив, инсталиран е моќен дефлектор на ветер кој се интегрира во потпирачот за грб на задното седиште.

Како и купето, „Roma Spider“ располага со 3,9-литарски V8 со твин-турбо кој произведува 620 ks и вртежен момент од 561 Nm. Моторната „црвена линија“ е на 7.500 вртежи во минута, а единствена опција е 8-степен автоматски менувач со двојна спојка.

Од компанијата известуваат дека „Roma Spider“ забрзува од 0 до 100 km/h за 3,4 секунди, односно отворената верзија се разликува од купето по овој индикатор. Максималната брзина за двете верзии е 320 km/h.

„Roma Spider“ тежи 84 килограми повеќе од моделот со тврд покрив, главно поради системот за отворање на покривот. Дефлекторот исто така додава дополнителна тежина, но во исто време отворената верзија нуди многу висока удобност за луѓето во автомобилот на долги патувања. Патниците имаат достапни загреани седишта прилагодливи во 18 насоки.

Остатокот од внатрешноста е како верзијата со тврд покрив, каде што високата централна конзола создава посебни делови за возачот и патникот до него. Распоредот вклучува дигитална инструмент табла за возачот. Има и 8,4-инчен централен дисплеј, а купувачите можат да нарачаат дополнителен екран на совозачката страна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП