25 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОУбедлив триумф над Алжир за поправање на впечатокот

Убедлив триумф над Алжир за поправање на впечатокот

Македонската ракометна репрезентација немаше достоен противник во репрезентацијата на Алжир, победувајќи ги со високи 40:25 (19:11) на стартот на утешното натпреварување, Президент купот на СП во Полска и Шведска.

Победата, која во ниту еден момент не беше неизвесна, доаѓа откако селекцијата на Кирил Лазаров разочара во трите убедливи порази од Норвешка, Холандија и ја поставува Македонија како фаворит во групата 2 во која се уште две африкански репрезентации, Мароко и Тунис.

Македонија имаше убедлив старт, не губејќи ја предноста во ниту еден момент, постигнувајќи голови без проблем за водство од осум гола на полувреме, која се зголемуваше и во второто полувреме за целосно еднострана победа.

Дејан Манасков и Жарко Пешевски завршија со 7 постигнати голови, а Савревски, Костески и Ѓорѓиев завршија со 4 гола.