недела, 5 февруари 2023
ПочетнаАВТОБИЗЛегендарниот Ф1 тим ќе произведува моќни сериски автомобили (ФОТО)

Легендарниот Ф1 тим ќе произведува моќни сериски автомобили (ФОТО)

Британската марка „Vanwall“ која повторно се крева од пепелта, го претстави електричниот хечбек со погон на сите тркала наречен „Vandervell S“.

Автомобилот ќе се предлага во сите верзии и ќе биде пуштен во продажба во третиот квартал по цена од 128.000 евра, а се планира серија од 500 единици.

„Vanwall“ се прослави во 1950-тите и 1960-тите со своите тркачки болиди, кои учествуваа на 28 старта во Формула 1, со 9 победи. Тимот на „Vanwall“ престана да учествува во Формула 1 во 1961-ва година и сега две компании заедно го оживуваат историското име. Во 2017-та година, деловниот консултант Иан Сандерсон го основаше „Vanwall 1958 Ltd“ и најави дека ќе лансира шест винтиџ спортски автомобили во духот на 1950-тите. И минатата година, тимот на „ByKolles Racing“ од Грединг (Германија) го зеде историското име.

По промената на името, „Vanwall Racing“ продолжи да се натпреварува во „FIA ​​WEC“ со прототип на сопствен дизајн, кој дури би имал и патна верзија со 1.000 ks и V8 мотор. Развојот на овие машини сѐ уште не е завршен, но „Vanwall“ веќе го најави следниот проект – „Vandervell S“, а во иднина ќе се фокусира на електрични автомобили и хибриди.

Новиот „Vanwall Vandervell S“ е електричен хечбек со дизајн инспириран од „Lancia Delta“ со остри геометриски линии на каросеријата, изложени делови од јаглеродни влакна и огромни златни тркала од 22 инчи. Има долга хауба, висока линија на прозорците и изразени лакови на тркалата, како и рачки на вратите што се извлекуваат.

Електричниот автомобил ќе биде достапен во две верзии со погон на сите тркала. „Vanwall Vandervell S“ ќе биде опремен со единица од 320 коњски сили, ќе забрзува до 100 km/h за 4,9 секунди и ќе има автономија од 450 km. Топ верзијата има моќност од 580 коњски сили и достигнува 100 km/h за 3,4 секунди, но има помала резерва на моќ – 420 km.

Деталите сѐ уште се прилично ретки, па не е позната тежината, капацитетот на батеријата, времето на полнење. Се верува дека батеријата е позајмена од „Hyundai Ioniq 5“ или „Kia EV6“. А сликите на „Vanwall Vandervell S“ се компјутерски генерирани рендери на претстојниот целосно електричен хечбек.

Германскиот производител вели дека клиентите ќе можат да изберат која било боја на бојата што ја сакаат, заедно со пет дополнителни избори за внатрешни работи и специјални опции. Сепак, нема детали за внатрешноста.

Според експертите, малку е веројатно дека „Vanwall“ ќе користи сопствена шасија, што значи дека „Vandervell S“ ќе биде редизајнирана верзија на постоечки електричен автомобил. Се верува дека станува збор за „Ioniq 5“, но компанијата не ги коментираше гласините.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП