29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Renault“ го претстави последниот „Megane R.S“

„Renault“ го претстави последниот „Megane R.S“

Еден од најпопуларните хот-хеч модели во историјата, „Renault Megane R.S.“, наскоро ќе замине во пензија, но пред тоа на пазарот ќе се појави неговата проштална „Ultimate“ верзија.

Тоа ќе биде еден од последните автомобили што ќе го носи логото на „Renault Sport“, со само 1.976 произведени. После тоа, историјата на „напумпаните“ модели на францускиот производител ќе продолжи под брендот „Alpine“.

Последната „Megane R.S Ultime“ е базиран на редовниот „R.S. Trophy“, што значи дека хот-хечот е опремен со 1,8-литарски турбо мотор кој развива 300 ks и 420 Nm. Тој е комбиниран со автоматски менувач „EDC“ и механички диференцијал „Torsen“.

Автомобилот стандардно доаѓа со спуштена шасија, 19-инчни лесни тркала „Fuji“ со гуми „Bridgestone Potenza S007“ (полуфелни) дизајнирани за „R.S. Trophy R“, хидраулични амортизери и управувачка задна оска (4Control system).

Внатре има седишта „Recaro“ обложени со „Alcantara“, 10-инчна табла со инструменти, 9,5-инчен централен дисплеј, „R.S. Bose“ монитор и аудио систем. Во опремата на „Megane R.S Ultime“ вклучува и адаптивна контрола на патувањето и систем за опкружувачки поглед. Со доплата се достапни само „head-up“ дисплеј, подвижна покривка и ексклузивна дизајнерска покривка.

Изданието „Megane R.S. Ultime“ ќе биде ограничен на 1.976 примероци, што е референца на годината кога е основан „Renault Sport“. Визуелно, хечбекот ќе се истакне со мат и сјајни декори и графики на страните и предниот капак. Изборот на бои ќе биде ограничен на четири бои – Ѕвездена црна, бисерна бела, сириус жолта и тоник портокалова.

Остатокот од спортскиот автомобил ќе одекнува на редовниот „R.S. Trophy“ со разгорените браници, централниот издув и обликот на фаровите. Секој автомобил ќе има нумерирана метална табличка со потпис на тест возачот на „Renault Sport“, Лоран Хургон. Тој постави два рекорда возејќи го „R.S. Trophy“ – еден на Нирбургринг и еден на Спа-Франкоршамп.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП