16 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Suzuki“ го претстави својот прв електричен автомобил (ВИДЕО)

„Suzuki“ го претстави својот прв електричен автомобил (ВИДЕО)

Јапонската компанија „Suzuki“ претстави концепт за својот прв електричен автомобил на саемот за автомобили во индиската престолнина Делхи.

Теренецот со средна големина „Maruti Suzuki eVX“ е изграден на целосно нова електрична платформа, а серискиот модел треба да пристигне во 2025-та година. Специјалната EV архитектура, исто така, наводно ќе биде ко-развиена со „Toyota“.

Се очекува „eVX“ да ја формира основата за многу од идните електрични возила на марката. Детали за првиот „EV“ не се откриени, но опсегот на едно полнење од 550 km се тврди во тест циклусот „MIDC“ во Индија. Батеријата е литиум-јонска со капацитет од 60 kWh.

Димензиите на моделот се следните: должина од 4.300 mm, ширина од 1.800 mm и висина од 1.600 mm, што го прави сличен на „Hyndai Kona Electric“, „MG ZS EV“ и „BYD Atto 3“, но и подолг од сегашната „Suzuki Vitara“ со мотор со внатрешно согорување.

Дизајнот беше развиен со фокус на постигнување на високо ниво на аеродинамичка ефикасност. Напред има необични тесни фарови поврзани со тенка црна лента. Кросоверот има и наведнат покрив со спојлер. Задните светла се направени во форма на LED лента.

Погонот најверојатно ќе биде со погон на четири тркала со два електрични мотори, што на експертите им дава причина да очекуваат дека „Maruti Suzuki eVX“ ќе биде глобален модел, и покрај тоа што е лансиран во Индија, најголемиот пазар на марката.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП