недела, 10 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТКим Џонг Ун ги претстави воените цели на Северна Кореја за 2023...

Ким Џонг Ун ги претстави воените цели на Северна Кореја за 2023 година

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ги откри новите цели за војската на земјата за 2023 година на состанокот на владејачката Работничка партија, објавија во средата државните медиуми, навестувајќи уште една година на интензивни тестови на оружје и тензии, пренесува Ројтерс.

На вториот ден од Шестиот проширен пленарен состанок на Централниот комитет на осмата партија, Ким разговараше за „новосоздадената предизвикувачка ситуација“ на Корејскиот полуостров и за поширокиот политички контекст, се вели во извештајот.

Лидерот на Северна Кореја претстави нова „насока за борба против непријателот“ и цели за зајакнување на одбранбената моќ, се додава.

„Тој ги прецизираше принципите на надворешните работи и насоката на борбата против непријателот до кои нашата партија и влада мора темелно да се придржуваат за да ги заштитат суверените права и да ги бранат националните интереси“, соопшти официјалната новинска агенција КЦНА.

„Новите клучни цели за зајакнување на одбранбените способности, кои енергично ќе се спроведуваат во 2023 година, беа претставени како подготовка за различни флуктуации на политичката ситуација.

KCNA не елаборираше за тие цели, но забелешките на Ким може да укажат дека изолираната земја ќе продолжи да го забрзува своето воено засилување.

Северна Кореја истрела невиден број на проектили оваа година, при што многу од лансирањата се дизајнирани да развијат стратешко оружје со „највисок приоритет“ според петгодишниот план наведен на конгресот на Работничката партија на почетокот на 2021 година.

Списокот вклучува тактичко нуклеарно оружје, нова интерконтинентална балистичка ракета, хиперсонични летачки боеви глави, подморници на нуклеарен погон и извидувачки сателит.

Економијата е високо на агендата, а Ким се соочува со зголемен притисок од меѓународните санкции, последиците од заклучувањето на коронавирусот и природните катастрофи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП