2 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКина го укина задолжителниот карантин за патниците кои влегуваат во земјата

Кина го укина задолжителниот карантин за патниците кои влегуваат во земјата

Кина ќе гo укине задолжителниот карантин за патниците кои влегуваат во Кина од 8 јануари, соопшти Националната здравствена комисија, што е голем чекор кон олеснување на ограничувањата на нејзините граници, кои се главно затворени од 2020 година.

Одговорот на Кина на Ковид-19 ќе биде олеснет во категоријата Б од сегашната највисока категорија А, соопштија здравствените власти, бидејќи болеста стана помалку вирулентна и постепено ќе еволуира во вообичаена респираторна инфекција.

Тригодишните мерки на нулта толеранција – од затворени граници до чести исклучувања – и наштетија на кинеската економија и ја поттикнаа во ноември најголемата демонстрација на јавно незадоволство откако претседателот Си Џинпинг ја презеде власта во 2012 година.

Кина направи остар пресврт во својата политика овој месец и ги укина ограничувањата против Ковид-19, а сега болниците низ целата земја се борат со бран инфекции.

Остануваат строгите барања за патниците кои влегуваат во Кина, вклучително и пет дена задолжителен карантин во установа под надзор на владата и дополнителни три дена самоизолација дома.

Тоа ограничување, како и она за бројот на патници на меѓународните летови, ќе биде отстрането на 8 јануари. Сепак, патниците кои влегуваат во Кина ќе мора да подлежат на ПЦР тестирање 48 часа пред поаѓањето, објавија здравствените власти.

Ќе се поедностават аранжманите за пристигнување на странци во Кина, на пример, за деловни цели, како и потребните визи.

Влезот и излезот на патниците на морските и копнените пристаништа постепено ќе се обноват, додека појдовните патувања на кинеските државјани ќе продолжат „на уреден начин“, додаваат тие.

Кина го класифицира „Ковид-19“ како заразна болест од категоријата Б од јануари 2020 година, но го управуваше според протоколите од категоријата А што ги покриваат болестите како што се бубонската чума и колера, давајќи им на локалните власти моќ да ги стават во карантин пациентите, нивните блиски контакти и да ги затворат регионите.

Додека Кина го релаксира справувањето со коронавирусот, Националната здравствена комисија објави дека протоколите за превенција и контрола на појавата ќе бидат зајакнати во клучните институции како што се домовите за стари лица.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП