26 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАГрција го замрзна имотот на потпретседателката на ЕП поради истрагата за корупција

Грција го замрзна имотот на потпретседателката на ЕП поради истрагата за корупција

Грција го замрзна имотот на потпретседателката на Европскиот парламент, Ева Каили, поради истрага што беше покрената поради сомневања за корупција и перење пари во ЕП.

Белгиското обвинителство покрена обвинение против четворица осомничени дека примале пари и подароци со цел да влијаат врз одлуките на Европскиот парламент во корист на една земја од Персискиот залив, а како што пренесува Ројтерс, меѓу обвинетите е и потпретседателката на ЕП Ева Каили.

Во меѓувреме, Европскиот парламент објави дека се суспендирани овластувањата и должностите на потпретседателката на ЕП Ева Каили, пренесе Ројтерс.

Социјалистите на Грција, движењето ПАСОК, чиј член е Каили, објавија дека таа е исклучена од партијата, но нејзината канцеларија не одговори на телефонските повици или мејловите кои бараат коментар за случајот, наведува британската агенција.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП