недела, 5 февруари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПогледнете го моментот кога американската кошаркарка беше разменета за рускиот „трговец на...

Погледнете го моментот кога американската кошаркарка беше разменета за рускиот „трговец на смртта“(ВИДЕО)

Федералната служба за безбедност на Русија објави видео од моментот кога американската кошаркарка Бритни Гринер била заменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут, попознат како „трговецот на смртта“.

На видеото се гледа како Гринер задоволно се смешка додека седи во авионот пред нејзиното враќање во САД. Кошаркарката беше разменета за Бут на аеродромот во Дубаи. На видеото се гледа како Бут кимнува со главата во насока на камерата пред да влезе во друг авион.

Во ноември, Гринер почна да отслужува деветгодишна затворска казна за поседување масло од канабис. Затворена бешее на 350 километри од Москва. Спортистката беше уапсена во февруари кога цариниците рекоа дека на московскиот аеродром Шереметјево во нејзиниот багаж пронашле кутии со масло од канабис.

На судењето, Гринер призна дека го имала маслото од канабис во багажот, но и дека го спакувала ненамерно брзајќи да се качи на летот и дека немала криминална намера. Нејзината одбрана напиша изјави дека и е препишан канабис за лекување на хронична болка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП