среда, 1 февруари 2023
ПочетнаКОМПАНИИПретставен е новиот Dreamliner на Boeing

Претставен е новиот Dreamliner на Boeing

787-9-Farnborough-7

Компанијата „Boeing“ го претстави својот најнов авион од серијата „Dreamliner“. По познатите проблеми со батериите на моделот, веќе стана реалност новата модификација од серијата – 787.

Леталото е долго 63 метри. Тој еден од најтивките авиони, а „Dreamliner 787-9“ може да превезе 290 лица.

Покрај тоа, машината поминува долги растојанија со помалку гориво, во споредба со претходните модели на компанијата.

Поради проблемите со литиумските батерии во претходната модификација, новиот модел е претставен многу подоцна од очекуваното. „Boeing“ планира да изработи уште понапреден авион од исто семејство, кој ќе носи повеќе од 300 патници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП