недела, 5 февруари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕЦБ: Последниот удар врз биткоинот

ЕЦБ: Последниот удар врз биткоинот

Европската централна банка денеска објави дека неодамнешното стабилизирање на вредноста на биткоинот е „вештачки предизвикан последен удар на патот кон ирелевантноста“.

„Беше предвидливо“, дури и пред колапсот на платформата за тргување со криптовалути FTX, наведува ЕЦБ.

ЕЦБ вели дека пазарната вредност на биткоинот е „целосно заснована на шпекулации“ и дека неговата употреба во трансакциите во реалниот свет е ограничена бидејќи „неговите трансакции во реалниот свет се несмасни, бавни и скапи“, пренесува Teletrader.

„Бидејќи се чини дека биткоинот не е погоден ниту како платен систем ниту како форма на инвестирање, во регулаторна смисла не треба ниту да се третира како таков ниту да се легализира“, заклучува ЕЦБ, со предупредување до финансиската индустрија да не промовираат инвестиции во биткоин.

„Негативното влијание врз односите со клиентите и оштетувањето на репутацијата низ финансиската индустрија може енормно да се зголеми кога инвеститорите на биткоин ќе доживеат дополнителни загуби“, велат од ЕЦБ.

ЕУ подготвува нови правила за крипто поради скандалот FTX

Европската комисија работи на нови правила за размена на крипто што никогаш нема да дозволат да се повтори скандал како FTX, објави денеска висок претставник на ЕК.

Новите европски правила кои се во подготовка ќе ги означат „сомнителните практики“ на сега банкротираната FTX, додаде официјалниот претставник.

Големите крипто компании FTX и BlockFi поднесоа барање за стечај овој месец, поради наводите за измама и прекршување на заштитата на клиентите во големата продажба на пазарот на криптовалути.

Во својата денешна презентација, заменик-генералниот директор на ЕК за финансиски услуги Александра Зур-Шредер рече дека е итно регулаторот за пазари на крипто средства (MiCA) да ги одобри новите правила, кои се очекува да стапат на сила во 2024 година, со конечна усвојување во европскиот до парламентот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП