среда, 29 март 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАУште една крипто фирма поднесе барање за банкрот по колапсот на FTX

Уште една крипто фирма поднесе барање за банкрот по колапсот на FTX

Проблематичната крипто фирма BlockFi поднесе барање за банкрот во САД, бидејќи драматичниот колапс на FTX продолжува да одекнува низ индустријата.

Компанијата веќе ги прекина повеќето активности на својата платформа, наведувајќи ја „значајната изложеност“ во FTX.

BlockFi рече дека бара судска заштита за реструктуирање, подмирување на долговите и враќање на парите на инвеститорите.

BlockFi доби спасувачки договор од FTX претходно оваа година, бидејќи вредностите на криптовалутите драстично паднаа.

Сепак, крипто берзата FTX, наиде на свои проблеми овој месец, бидејќи луѓето побрзаа да повлечат пари од платформата поради сомневања за нејзините финансии.

Поранешниот шеф Сем Бенкмен-Фрид, таканаречениот „крал на криптовалутите“, поднесе оставка и фирмата прогласи банкрот. Колапсот ја разниша довербата во крипто индустријата и предизвика регулаторна контрола.

BlockFi, кој нудеше заеми и други финансиски услуги поддржани со крипто средства на заемопримачите, го опиша колапсот на FTX како „шокантен“.

Колку должи BlockFi?

Во судска пријава, BlockFi од Њу Џерси рече дека им должи пари на повеќе од 100.000 доверители. Компанијата ја наведе крипто берзата FTX како втор најголем доверител, со 275 милиони долари долг на заемот што беше доделен претходно оваа година, јавува Би-Би-Си.

Таа, исто така, должи 30 милиони долари на американскиот финансиски регулатор, Комисијата за хартии од вредност, која на почетокот на оваа година откри дека компанијата не ги регистрирала соодветно своите производи и ја довела јавноста во заблуда за нивоата на ризик во нејзиното заемно портфолио и кредитната активност.

Работењето на крипто фирмата BlockFi

BlockFi рече дека барањето за стечај во Поглавје 11 ќе и овозможи на компанијата да развие „план за реорганизација што ја максимизира вредноста за сите засегнати страни, вклучувајќи ги и нејзините ценети клиенти“.

Компанијата соопшти дека има речиси 257 милиони долари во готовина.

„Од самиот почеток, BlockFi работеше на позитивно обликување на индустријата за криптовалути и унапредување на секторот. BlockFi се радува на транспарентен процес кој ќе го постигне најдобриот исход за сите клиенти и другите засегнати страни“, рече Марк Ренци од Беркли Рисрч Груп, финансиски советник на компанијата.

Основана во 2017 година, BlockFi се промовираше како градител на мост помеѓу криптовалутите и традиционалните финансиски производи. Таа освои стотици милиони инвестиции од големи технолошки инвеститори, вклучувајќи ги Bain Capital Ventures и Tiger Global. Минатата година, кога вредностите на криптовалутите пораснаа, тој рече дека управувал со повеќе од 15 милијарди долари во средства.

Тоа не е единствената компанија погодена откако цените на криптовалутите паднаа претходно оваа година. Вредноста на најпознатата дигитална валута, биткоинот, падна од повеќе од 64.000 долари пред една година на помалку од 20.000 долари во јуни.

Celsius Network и Voyager Digital се меѓу фирмите кои исто така поднесоа барање за стечај.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП