недела, 5 февруари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТКинеската полиција претепа и уапси новинар на „Би-Би-Си“(ВИДЕО)

Кинеската полиција претепа и уапси новинар на „Би-Би-Си“(ВИДЕО)

Кинеската полиција претепа и уапси новинар на „Би-Би-Си“ кој известуваше за протестите против коронавирусот во Шангај, но тој беше ослободен од притвор по неколку часа. Инцидентот е снимен.

„Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисици на рацете додека известуваше за протестите во Шангај“, се вели во соопштението на портпаролот на британската јавна телевизија.

Тој беше задржан неколку часа. За време на апсењето, полицијата го тепаше.

„Ова се случи додека тој работеше како акредитиран новинар“, додаде портпаролот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП