недела, 10 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТКим Џонг Ун позираше со ќерката: Наша цел е да ја создадеме...

Ким Џонг Ун позираше со ќерката: Наша цел е да ја создадеме најсилната нуклеарна сила во светот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека главната цел на неговата земја е да ја има најмоќната нуклеарна сила во светот, пренесоа државните медиуми.

Ким го објави ова на церемонијата на која промовираше неколку десетици офицери кои учествуваа во неодамнешното лансирање на најголемата севернокорејска балистичка ракета, Хвасонг-17. Надгледувајќи го нејзиното лансирање на 18 ноември, Ким рече дека на американската нуклеарна закана ќе одговори со нуклеарно оружје, пренесува Index.hr.

Изградбата на нуклеарната сила служи за заштита на достоинството и суверенитетот на државата и народот, а „главната цел е да се има најмоќната стратешка нуклеарна сила, апсолутна сила без преседан во овој век“, рече Ким.

Тој ја нарече ракетата Хвасонг-17 „најмоќното стратешко оружје на светот“, додавајќи дека тоа ја покажува одлучноста на Северна Кореја и нејзината способност да ја изгради најмоќната војска во светот.

Севернокорејските научници постигнаа „значаен напредок во развојот на технологијата за изградба на нуклеарни боеви глави на балистички ракети“, рече Ким, без да даде детали.

По тој повод, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се појави со својата ќерка. Ова е само втор пат тој да се појави во јавноста со неа. Двајцата позираа со војници, научници и други кои учествуваа во овомесечното лансирање на ракетата Хвасонг-17.

Државниот медиум KCNA објави дека насобраните биле исполнети со безгранична страст и среќа бидејќи изразиле најголема слава и жестока почит кон Ким и неговата ќерка.

„Вистина е дека историјата учи дека само кога ќе станеме најсилни – а не најслаби – во сегашниот свет, каде што силата во конфронтација одлучува за победата, можеме да ја одбраниме сегашноста и иднината на земјата и нациите.

Позирајќи се за слики со научници, инженери, офицери и други вклучени во тестот, севернокорејскиот лидер рече дека очекува тие да продолжат да го шират застрашувачки нуклеарното оружје со неверојатна брзина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП