сабота, 23 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТ277. ден војна во Украина: Милиони украински домаќинства се уште без струја;...

277. ден војна во Украина: Милиони украински домаќинства се уште без струја; Украина испраќа 60 бродови во земјите на кои им се заканува глад

Иако шест милиони украински домаќинства се уште се без струја, ситуацијата полека се подобрува. Девет руски војници беа ослободени, а 12 лица беа ослободени од руско заробеништво. Володимир Зеленски најавува испраќање на 60 бродови со жито од украинските пристаништа во земјите најпогодени од суша и глад. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руското оружје е оружје за победа.

Милиони домаќинства се уште се без струја во Украина, но ситуацијата постепено се подобрува. Најтешко е во Киев, Лавов, Одеса и Днепропетровск. Во Донбас борбите не престануваат, додека во Керсон на југ почна евакуација на жителите на повик на украинската влада, поради оштетување на виталната инфраструктура.

Поради оштетување на клучната инфраструктура, по Киев, најпогодени се регионите Одеса, Лавов и Виница и Дњепропетровск.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги критикуваше градските власти на Киев дека не ја завршиле добро работата кога станува збор за организирање засолништа за граѓаните кои останале без струја и вода.

Во Киев се одржа меѓународен самит за извоз на храна во најсиромашните земји. Зеленски најавува испраќање на 60 бродови со жито од украинските пристаништа во земјите најпогодени од суша и глад.

Конференцијата се одржа на денот на комеморацијата на 90-годишнината од Големиот глад, за време на кој загинаа милиони Украинци. Руската армија го уништи украинското складиште за муниција за противвоздушните ракетни системи Химарс во регионот Запорожје, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Се додава и дека два повеќецевни ракетни системи „град“ се уништени во регионот Харков.

Москва повторува дека Украина ќе се ослободи од „неонацистичкото владеење“. Претседателот на Русија, Владимир Путин, на прославата на 15-годишнината на руската државна компанија за воена индустрија „Ростек“ изјави дека руското оружје е оружје на победата.

„Овие луѓе вредно работат, гледаат кон своите предци и традициите што ги воспоставиле нашите оружари, кои со својата работа докажаа дека нивната работа го претвора руското оружје во оружје за победа“, рече Путин.

Продолжи размената на затвореници меѓу Москва и Киев. Ослободени се девет руски војници, а од руско заробеништво се ослободени 12 лица, меѓу кои и тројца цивили кои се водат за исчезнати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП