недела, 29 јануари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАГасот во складиштата во Германија до февруари да не падне под 40%

Гасот во складиштата во Германија до февруари да не падне под 40%

Германските капацитети за складирање гас мора да останат полни до околу 40% од нивниот капацитет до 1-ви февруари, инаку владата ќе ја преземе контролата врз дистрибуцијата на снабдувањето, рече Клаус Милер, кој го предводи германскиот енергетски регулатор.

Според „Reuters“, забележува дека целта е да се гарантираат резервите на суровини до крајот на зимската сезона.

Германија ја започна новата сезона со речиси 99% од капацитетот на складираниот гас, откако до неодамна можеше да пумпа гас во објектите. Производството веќе започна денеска, според податоците на „Gas Infrastructure Europe (GIE)“. Поради пониските температури во последните денови, повеќето земји од ЕУ всушност веќе црпат гас од нивните складишта за гас. Бугарија и Шведска сѐ уште се воздржуваат, а Шпанија и Словачка дури успеваат да испумпаат малку повеќе гас за зимата.

„Германија ќе следи неколку индикатори пред да одлучи дали ќе дистрибуира природен гас на официјална основа. Ова ќе биде долгорочната временска прогноза, состојбата во соседните земји, како и можностите за балансирање на мрежата за да се одржи притисокот неопходен за пренос на гас“, рече Милер.

Германија го активираше својот тристепен кризен план по почетокот на руската воена инвазија на Украина. Последниот чекор во овој план е Владата да дистрибуира природен гас. Летото беа дефинирани ранливите групи во кои пред се домаќинствата, а потоа и некои клучни компании за германската економија.

Според анализите, домаќинствата и индустријата во Германија користеле помалку гас во споредба со просекот за 2018-2021 година во последната недела. Сепак, потрошувачката оваа недела пораснала за 28% поради постудените температури од вообичаеното.

Поради зголемената потрошувачка, цената на природниот гас на холандската берза „ТТF“ порасна за 6 отсто во однос на претходната недела и веќе се движи околу нивото од 123 евра за мегават час.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП