четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПесков: „Украина може веднаш да стави крај на страдањата“

Песков: „Украина може веднаш да стави крај на страдањата“

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека украинското раководство може „да стави крај на страдањата“ во Украина доколку ги прифати барањата на Русија за решавање на конфликтот.

На новинарско прашање дали Русија е загрижена за последиците од нападите врз цивилното население или енергетската инфраструктура, Песков одговори дека Русија гаѓа само на цели од воено значење, а не и социјални.

Руската армија негираше дека вчера го нападнала Киев, тврдејќи дека штетата на главниот град на Украина е предизвикана од „украински и странски“ противвоздушни ракети.

„Немаше ракетен напад врз Киев. „Сите штети предизвикани во градот се резултат на падот на странски и украински ракети за противвоздушна одбрана кои беа поставени во станбени области на Киев“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Коначенков.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП