14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАРизикот од длабока рецесија во еврозоната оваа зима се повлекува

Ризикот од длабока рецесија во еврозоната оваа зима се повлекува

Веројатноста еврозоната да западне во длабока рецесија оваа зима се намалува, сметаат економистите кои ги ублажија своите прогнози, пишува „Financial Times“.

Поголемата фискална поддршка од владите, пониските цени на бензинот и блага есен помогнаа да се подобрат изгледите на блокот.

Повеќето аналитичари сè уште очекуваат БДП-то на еврозоната да се намали во наредните квартали. Европската комисија претходно овој месец соопшти дека очекува економијата да се намали за 0,5 отсто во четвртиот квартал и за 0,1 отсто во првите три месеци од следната година, во согласност со очекувањата на аналитичарите од приватниот сектор.

Но, забавувањето ќе биде поумерено отколку што претходно се стравуваше. Економистите очекуваат растот во еврозоната да достигне 3,2 отсто за 2022-ра година како целина, во однос на претходната прогноза од 2,7 отсто во јули, покажаа податоците на „Consensus Economics“. Тие, исто така, ја рефлектираат подобрата отпорност на блокот од очекуваното во трите месеци до септември.

„Малку е веројатно дека рецесијата во еврозоната ќе биде толку длабока колку што се плашевме.  Блокот ќе избегне целосна енергетска криза оваа година“, рече Сузан Стритер од менаџерот на средства „Hargreaves Lansdown“.

Затворањето на клучниот гасовод Северен тек 1 од страна на Москва во текот на летото ги поттикна стравувањата дека регионот можеби нема да може да ги замени руските извори на енергија и ги зголеми цените на гасот. Но, октомври беше еден од најблагите досега, и тоа им помогна на домаќинствата и фабриките да користат помалку енергија и нивните капацитети за складирање гас останаа блиску до полн капацитет.

Во првата недела од ноември, потрошувачката на гас во трите најголеми економии на еврозоната – Германија, Франција и Италија, падна за 30% во споредба со просечните нивоа во 2017-2021 година, според податоците на „ENTSO-E“.

Во септември, Холгер Шмидинг, главен економист во „Berenberg Bank“, прогнозираше намалување од 2,1% во трите квартали до средината на 2023-та година, врз основа на цената на гасот од 220 евра за мегават час оваа зима и стравувањата од недостиг на енергија.

Оттогаш, големопродажната цена на гасот во Европа падна на под 110 евра за мегават час, а Шмидинг ја ревидираше својата прогноза за скалата на падот на 1,6%. Успехот во полнењето на капацитетите за складирање гас, исто така, ги намали стравувањата дека индустријата ќе се соочи со периоди без струја.

„Билансот на ризици во неговите прогнози, сега се нагорува наместо надолу“, забележува тој.

„Goldman Sachs“ оваа недела ја ревидираше својата прогноза за истиот период, очекувајќи намалување од 0,7%, од претходната прогноза за пад на БДП од 1%.

„Пониските цени на гасот, намалениот ризик од енергетскиот режим и дополнителната фискална поддршка од владите укажуваат на „плитка рецесија““, рече Свен Јари Стен, главен економист за Европа во „Goldman Sachs“.

„БДП-то на еврозоната порасна за 0,7% во вториот квартал од оваа година и за 0,2% во третиот. Досегашната издржливост ги подобрува изгледите за економската активност оваа зима“, забележува Силвија Ардана, главен економист за Европа во „Barclays“.

Таа предвидуваше пад на бруто домашниот производ од 1,3% помеѓу тековниот квартал и третиот квартал од 2023-та година, што е намалување од претходното очекување за намалување од 1,7%.

„Резервоарите за гас се доволно добро исполнети за да има мал ризик од режим оваа зима“, рече Ендрју Канингем, економист во „Capital Economics“, додавајќи дека закрепнувањето во автомобилскиот сектор е посилно од очекуваното.

Мелани Дебоно, економист во „Pantheon Macroeconomics“, исто така ја надгради својата прогноза до „плитка рецесија“, делумно поради поблагите зимски временски услови.

Но, економистите станаа сè попесимисти за изгледите за следната зима и сега очекуваат БДП-то на еврозоната да се намали за 0,1 отсто во 2023-та година, што е значително помало од прогнозата за раст од 2,3 отсто во март, веднаш по влегувањето на Русија во Украина.

Економистите стравуваат дека испораките на руски гас ќе останат тесни, а полнењето на капацитетите за складирање гас во Европа следната зима ќе биде многу потешко.

„Goldman Sachs“ ги намали прогнозите за следната година како целина, како и за почетокот на 2024-та година.

„Исто така, ќе биде потребно извесно време падот на големопродажните цени на енергијата да го почувствуваат потрошувачите. Секое закрепнување ќе биде бавно“, очекува Пол Холингсворт, главен економист за Европа во „BNP Paribas“.

Главниот економист на „Axa“, Жил Моек, предупреди дека потрошувачките трошоци ќе бидат „механички погодени“ од високата инфлација, која достигна ново рекордно високо ниво од 10,6% во октомври.

„Оваа зима можеби не е толку лоша, но мислам дека сè уште одиме кон болна рецесија“, додаде тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП