недела, 10 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСкопје утрово меѓу десетте најзагадени градови во светот

Скопје утрово меѓу десетте најзагадени градови во светот

Скопје утрово е десетти најзагаден град во светот, воздухот во главниот град на Македонија е оценет како нездрав на веб-страницата „IQair“.

Според пресекот во 7 часот и 15 минути на таа веб-страница, индексот на загаденоста на воздухот во Скопје е 159, со концентрација на ПМ2,5 честички.

Најзагаден град утринава е Карачи во Пакистан со индекс на загаденост 192, потоа Калкута во Индија со индекс 190 и Краков во Полска со 188, Скопје (163), Берлин (161) и Софија (161).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП