22 јули, 2024
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕСопственикот на продавницата во која е продадено ливчето од 2 милијарди долари...

Сопственикот на продавницата во која е продадено ливчето од 2 милијарди долари доби милион долари

Сопственикот на бензинската пумпа каде што беше продаден лозот Powerball за рекордна добивка од 2,04 милијарди долари треба да добие награда од 1 милион долари.

Џо Чахајед, кој го продаде билетот во Алтадена, 20 километри од Лос Анџелес, планира да ги подели парите со своите роднини.

Чахајед им кажа на новинарите собрани пред неговата сервисна станица дека претставниците на државната лотарија му се јавиле претходната вечер и му рекле да очекува вести наутро.

„Тие дојдоа овде пред да отворам“, рече Чахајед, кој носеше жолто-сина маица на која пишуваше „Милионер стана овде“.

Во интервју за Јужна Калифорнија News Group, Чахајед рече дека се надева дека добитникот на лотаријата е локален.

„Ова е многу сиромашна населба“, рече тој и додаде дека претчувствувал дека некој од неговите клиенти ќе ги добие парите. Сиромашните овде го заслужуваат тоа.

Најголемата добивка на лотарија во светот

Добитните броеви, кои беа објавени во вторникот наутро, откако беше одложено извлекувањето во понеделникот навечер, беа 10, 33, 41, 47, 56, а бројот на Powerball беше 10. Шансите едно лице да ги погоди сите броеви беше 1 спрема 292,2 милиони рекоа од лотаријата.

Џекпотот изнесуваше рекордни 1,9 милијарди долари, но до моментот на извлекувањето порасна на 2,04 милијарди долари, што ја прави најголемата добивка на лотарија во светот, соопшти лотаријата.

Најголемиот џекпот на Powerball некогаш бил освоен во јануари 2016 година, кога тројца среќни добитници поделија награда од 1,586 милијарди долари. Секој го зеде својот дел од наградата, кој изнесуваше 983,5 милиони долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП