сабота, 23 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАЧетири навики кои можат да ви го подобрат нивото на енергија

Четири навики кои можат да ви го подобрат нивото на енергија

Дали сте уморни или губите енергија веќе попладне? Ова може да бидат знаци дека различни фактори на животниот стил влијаат на нивото на вашата енергија, што доведува до хронична исцрпеност.

Сепак, д-р Алфред Талија, професор на Катедрата за семејна медицина и здравје на заедницата на Медицинскиот факултет Роберт Вуд Џонсон, објасни дека ниското ниво на енергија често може да се подобри со усвојување едноставни промени во вашата дневна рутина, пишува Huff Post.

Ограничете ја количината на кофеин што ја консумирате

Кога се чувствувате уморни, може да биде примамливо да сварите шолја кафе подоцна во текот на денот за да ве поттикне. Сепак, консумирањето премногу кофеин може да има парадоксален ефект, да ве остави летаргични.

-Ако консумирате големи количини на пијалоци со кофеин во текот на денот, тоа веројатно ќе влијае на вашиот сон и нивото на енергија. Телото се навикнува на кофеинот како стимуланс, а кога ќе го снема, може да доживеете пад на енергијата. Повеќето експерти предлагаат постепено да го намалувате количеството на кофеин додека не го најдете тоа што најдобро ви одговара – објаснува д-р Талија.

Воспоставете рутина за спиење

Не треба да се каже дека правилното количество сон е клучно за зголемување на вашата енергија во текот на денот. Сепак, не е само количината на сон што ја добивате секоја вечер што влијае на нивото на енергија, туку и на квалитетот на тој сон. Ова вклучува усвојување навики како што се развивање редовна рутина пред спиење и затемнување на светлата навечер. Талија посочува дека е важно да го расчистите умот со воведување активности пред спиење кои ги сметате за релаксирачки.

Движете се наоколу во текот на денот

Обидете се да го вклучите вежбањето во вашиот ден, дури и во мала количина. Истражувањата покажаа дека секојдневното вежбање и движење се неопходни за зголемување на нивото на енергија.

-Се покажа дека дури и движењата со мал удар го зголемуваат протокот на кислород и нивото на хормоните, што ви дава енергија – објаснува докторот.

Вода

Дехидрацијата е честа причина за ниска енергија.

– Нашите црвени крвни зрнца носат кислород. Кога сме дехидрирани, црвената крв се намалува и тоа го намалува капацитетот на клетката да го носи целото количество кислород. Ниското ниво на кислород се манифестира со замор, раздразливост и немир.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП