2 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТЗеленски постави услови за преговори: Тој бира со кого би сакал да...

Зеленски постави услови за преговори: Тој бира со кого би сакал да разговара за прекин на непријателствата со Русија

Според зборовите на претседателот на Украина, кога Русија ќе ги врати териториите во меѓународно признатите граници од 1991 година, тогаш Украина ќе каже во каков формат и со кого е подготвена да разговара.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави под кои услови е подготвен да преговара со Русија.

Зеленски го изјави ова во интервју за канадските канали CTV и CBC.

Тој потсети дека откако Русија одржа „референдуми“ на окупираните територии, Украина најави конечно прекинување на преговорите со актуелниот претседател.

-Референдумите станаа пресвртница во оваа историја. Може да ни ја вратат територијата ако сакаат да преговараат. Тие мора да се повлечат од нашата територија и да ни ја остават нашата земја во меѓународно признатите граници од 1991 година. И тогаш ќе кажеме во кој формат и со кого сме подготвени да разговараме. Ова е фер. За да зборуваме, треба да се вратиме во моментот кога зборуваа нашите држави. A тоа беше пред војната – пред 2014 година, рече претседателот.

Според Зеленски, од тој момент можно е да се обиде да го реши прашањето по дипломатски пат.

Украина одби да води дипломатски разговори со агресорот додека Владимир Путин е на власт. Ваквата одлука беше усвоена на седницата на Советот за национална безбедност, а на 4 октомври ја спроведе претседателот Володимир Зеленски.

Според шефот на ОПУ Андреј Јермак, ракетниот терор на Украина на 10 октомври е барање што ќе ја поттикне нашата земја да преговара.

Подоцна, Зеленски рече дека Русија уништила 30 отсто од електраните во земјата за осум дена. По ваквото воено злосторство „не останува простор“ за можност за преговори со режимот на Путин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП