15 април, 2024
ПочетнаКОРОНАНаучниците од Бостон развија нов вид на корона

Научниците од Бостон развија нов вид на корона

Истражувачите од Американскиот универзитет во Бостон објавија дека за да се борат против новите пандемии, развиле нов вид корона по серија слични експерименти во светот.

Новиот сој е комбинација на омикрон и оригиналниот сој од Вухан, а истражувањето го спроведе тим научници од Флорида и Бостон, пренесува Fox News.

Научниците го извлекоа шилестиот протеин од омикронот и го прикачија на оригиналниот вид што беше регистриран на почетокот на пандемијата во Вухан.

Тие потоа снимиле како глувците реагираат на хибридниот вид и откриле дека тој е пет пати поинфективен од високо заразниот омикрон.

Се истакнува дека смртноста кај глувците била 100 отсто од првобитниот сој, додека смртноста од хибридниот сој била 80 отсто.

Кога биле изложени само на омикрон, имале благи симптоми.

Научниците објавија дека ова истражување е одобрено од Агенцијата за биосигурност, како и од Бостонската комисија за јавно здравје и дека истражувањето ќе биде корисно во борбата против новите пандемии.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП