четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦената на нафтата ќе оди нагоре: ОПЕК+ значително го намалува производството

Цената на нафтата ќе оди нагоре: ОПЕК+ значително го намалува производството

Цените на нафтата се зголемија на меѓународните пазари до 94 долари, откако ОПЕК и неговите сојузници одлучија да го намалат производството најмногу од почетокот на пандемијата, и покрај противењето на САД и тесните резерви. На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 1,77 долари од вчерашното затворање и изнесуваше 93,57 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по повисока цена за 1,49 долари, од 88,01 долари.

Трговците денеска нетрпеливо го чекаа состанокот на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници во Виена, на кој се одлучуваше за производствената политика. Заедничкиот министерски комитет за следење (JMMC) се согласи дека производството ќе биде намалено за два милиони барели дневно од реперот од ноември, соопштија три извори од ОПЕК +.

Ова значи дека намалувањето сепак ќе биде поскромно бидејќи групата не го достигна целното ниво на производство од околу 3,6 милиони барели дневно во август, толкува Ројтерс. Сè уште не е јасно дали оваа бројка вклучува и можно доброволно намалување на производството кај некои членови на групата.

Некои аналитичари тврдат дека ОПЕК+ всушност само официјално го потврдува веќе намалениот обем на производство во изминатите месеци. „Вистинските последици од намаленото (производство) ќе бидат поблаги бидејќи некои членови не успеваат да ги реализираат производните квоти“, објаснува Фиона Цинкота од Сити Индекс.

Бајден сака да ја намали цената на бензинот за Американците

ОПЕК + на тој начин ја отстрани сугестијата на Вашингтон дека нема значително да го намали производството, според неименуван извор. На претседателот Џо Бајден не му одговара поскапувањето на бензинот пред конгресните избори на 8 ноември.

Бајден цела година се обидува да ги намали цените на бензинот, кои се на надолна траекторија по скокот во март, што неговиот кабинет го претстави како големо достигнување.

Соединетите држави мора да бидат помалку зависни од нафтата од ОПЕК + и другите странски производители на нафта, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби по состанокот на групата. Одделно, ОПЕК објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки во вторникот поскапе за 1,45 долари на 92,13 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП