четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАДали падот на Красно Лиман е пресвртница? Мислење на германската министерка за...

Дали падот на Красно Лиман е пресвртница? Мислење на германската министерка за одбрана

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт во интервју за медиумската куќа АРД го нарече „голем успех“ заземањето на Красно Лиман од страна на украинската армија, но таа не верува дека овој настан суштински ќе го промени текот на војната.

„Тоа е голем успех, но не е пресвртница. И затоа е толку важно да се обучуваат украинските војници, исто така и во иднина“, рече таа.

„За жал, мораме да сметаме на фактот дека оваа војна ќе трае со недели и месеци“, додаде Ламбрехт.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП