петок, 9 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТЗахарова: Бајден да објасни дали САД го пренасочиле Северен тек 2

Захарова: Бајден да објасни дали САД го пренасочиле Северен тек 2

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека американскиот претседател Џо Бајден треба да одговори дали САД ивршиле диверзија на гасоводот Северен тек 2, пренесува ТАСС.

„Американскиот претседател Џо Бајден мора да одговори на прашањето дали САД ја извршија заканата на 25 и 26 септември, кога беше пријавена вонредна состојба на три линии Северен тек 1 и Северен тек 2, кои прелиминарно беа препознаени како пукање, додека тој сугерира дека се кренати во воздух“, напиша Захарова на каналот на Телеграм.

Таа објави видео од американскиот лидер како го држи предметниот говор.

„Неговата изјава за намери беше поткрепена со ветување. Човекот мора да биде одговорен за своите зборови. Неразбирањето што го кажува не ослободува никого од одговорност. Европа мора да ја знае вистината!“, рече Захарова.

Во вторникот, Nord Stream AG пријави „невидена штета“ што погоди три линии на гасоводот Северен тек 1 и 2 доцна во понеделникот, регистрирана за неколку часа. Првиот беше идентификуван долж Северен тек 2 во близина на данскиот остров Борнхолм, а потоа беа откриени две истекувања. Данската агенција за енергетика соопшти дека е испуштено големо количество природен гас. На авионите и на бродовите им беше препорачано да останат најмалку пет милји подалеку од местото на инцидентот.

Подоцна, швајцарските сеизмолози објавија дека во понеделникот биле регистрирани две експлозии на трасите на двата гасоводи. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ги оцени инцидентите како саботажа и предупреди дека „секое намерно мешање е неприфатливо и ќе доведе до најсилен можен одговор“, пренесе ТАСС.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП