четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАБил Гејтс за новата закана: Може се да доведе до крај

Бил Гејтс за новата закана: Може се да доведе до крај

Бил Гејтс обично се фокусира на прашања како сиромаштија и заразни болести преку неговата добротворна фондација, но има уште едно прашање во неговиот ум. Станува збор за поларизација на американската политика.

„Признавам дека политичката поларизација може да доведе до крај, ќе имаме непредвидливи избори и граѓанска војна. Немам искуство во тоа. Нема да ги пренасочувам моите пари за тоа бидејќи не би знаел како да ги потрошам“, рече тој неодамна во разговор на овогодинешниот самит за филантропија “Форбс 400”.

Политичката поларизација, вели тој, оди рака под рака со уште едно прашање: ширењето на дезинформации, пишува Business Insider.

„Поларизацијата и недовербата се проблемот. Една од најпродаваните книги минатата година беше книгата на Роберт Кенеди, во која тој вели дека сака да заработува пари и да убива милиони луѓе со вакцини. Добро се продава“, продолжи тој.

Бил Гејтс за теориите на заговор и иновациите за намалување на поларизацијата

Со текот на годините, Гејтс и неговата поранешна сопруга Мелинда Френч Гејтс донираа милијарди за истражување, развој и испорака на вакцини преку нивната фондација. Гејтс беше предмет на теории на заговор кои тврдат дека тој става микрочипови во вакцините за да ги следи луѓето. Претходно овој месец, Гејтс рече дека луѓето на улица извикувале такви обвинувања.

„Луѓето бараат едноставни решенија, вистината понекогаш е досадна. „Секој кој има добри иновации во намалувањето на поларизацијата, правејќи ја вистината интересна како и лудите работи, би вредело да инвестира“, изјави Гејтс за Форбс.

Гејтс ја препорача книгата

Летната листа за читање на Гејтс за оваа година, која ја објави во јуни, ја вклучува „Зошто сме поларизирани“ од Езра Клајн.

„Генерално сум оптимист за иднината, но една работа што малку го намалува мојот поглед е зголемената поларизација во Америка, особено кога станува збор за политиката“, напиша тогаш Гејтс во својот блог пост за неговиот избор на книги.

Исто така, за време на интервјуто за Форбс, Гејтс рече дека тој и неговата поранешна сопруга Мелинда Френч Гејтс се надеваат дека нивната добротворна фондација ќе работи уште 25 години за да се фокусира на борбата против заразните болести.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП